Anasayfa >

Diğer Projeler >

Ayamama Deresi Projesinin Detayları Belli Oldu

Ayamama Deresi Projesinin Detayları Belli Oldu

07 Nisan 2017 Cuma, 10:11:09
Ayamama Deresi Projesinin Detayları Belli Oldu
Sel taşkınları ile adını sıkça duyduğumuz Ayamama Deresi ıslah çalışmaları devam ediyor. 2018'de tamamlanarak bambaşka bir görünüme kavuşacak olan projenin detayları ise belli oldu....

Ayamama Deresi ıslah çalışmaları devam ediyor. Ayamama Deresi’nde su taşkınlarının önüne geçmek amacıyla 5 bin 650 metre dere ıslahı tamamlandı. 2 bin 650 metrelik ıslah çalışması ise devam ediyor.

İBB Başkanı Kadir Topbaş, Ayamama Deresi hakkında açıklamalarda bulundu. Ayamama Deresi Kanal projesinin bölgenin önemli buluşma noktası olacağını belirten Topbaş, projeyi 2018 sonu itibariyle tamamlamayı hedeflediklerini söyledi.


Ayamana Deresi’nin bugün kadar taşkınlarla gündeme geldiğini hatırlatan Topbaş, artık burası dünyanın en güzel yeri olacak dedi.


Ayamamama Deresi’ne tekneler ile Bakırköy İDO iskelesinden ulaşım imkanının olacağını belirten Topbaş, Bakırköy için çok önemli bir çalışma ve destinasyon alanı olacak. diye konuştu.

 


Bakırköy, Bahçelievler ve Küçükçekmece ilçeleri içerisinde bulunan Ayamama Deresi rekreasyon projesi, İBB tarafından hayata geçirilecek.  

 
YENİDEN KUŞ YOLU OLACAK
Özellikle Osmanlı döneminde, çevresindeki bostanlar, bahçeler ve çiftlikler için önemli bir su kaynağı olan Ayamama Deresi rekreasyon çalışmaları kapsamında atık suların ileri teknolojik arıtma sistemlerinde arıtılarak dereye verilmesiyle derenin temizlenmesi sağlanıyor. Böylece dere ve çevresindeki canlı çeşitliliği arttırılmış olacak. Proje ile Ayamama Deresi ve çevresi geçmişte olduğu gibi yeniden "kuş yolu" olma özelliğine kavuşacak. Böylelikle, hem yaşamın canlanması konseptiyle bölge kuşlarının Türkiye’de kalması hem de derede su canlılarının yaşayabileceği sürdürülebilir bir çevre ortaya çıkarılması sağlanacak.


Su taşkınlarının önüne geçen dere ıslahıyla ikiye bölünmüş olan Bakırköy ilçesinin yer yer yaya köprüleriyle ve dere çevresindeki geçişlerle birleştirilmesi de sağlanacak. Ayrıca, Küçükçekmece ilçe sınırından başlayarak Marmara Denizi’ne kadar ulaşan proje alanında dere boyunca 3 farklı kotta engelli erişimine de izin veren yürüme yolları yapılacak. Böylece yayalar proje başlangıcından sonuna kadar kesintisiz ulaşıma sahip olacak.

 

 
Proje kapsamında taşıt ve demiryolu köprüsünün yanı sıra peyzaj ana temasını temsil eden leylek boynu çelik yaya köprüsü de yapılacak. Proje kapsamında planlanan düzenlemelerden biri de, Ayamama Deresine deniz yolu ile ulaşım mümkün olacak. Marmara Denizi’nden, İstanbul Dünya Ticaret Merkezi ve İstanbul Fuar Merkezine, deniz taksi ve tekne gibi deniz araçlarıyla yeni bir ulaşım yolunun oluşturulması amaçlanıyor.


SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER