Anasayfa >

Diğer Projeler >

Gebze’ye 40 milyon Avroluk Dev Fabrika

Gebze’ye 40 milyon Avroluk Dev Fabrika

24 Mart 2017 Cuma, 14:57:02
Gebze’ye 40 milyon Avroluk Dev Fabrika
Türk Ytong, 40 milyon avroluk yatırımla Gebze'de dev ytong (yapı malzemesi) fabrikası kurmaya hazırlanıyor. Bu yıl inşaatına başlanması planlanan fabrikanın 2018’de hizmete açılması hedefleniyor…

Türk Ytong, Gebze’ye 40 milyon avroluk yapı malzemesi kurmaya hazırlanıyor. Bu yıl içinde dev fabrikanın temelini atmayı planladıklarını belirten Türk Ytong Genel Müdür Yardımcısı Tolga Öztoprak, 2018 yılının ikinci yarısında faaliyete geçmeyi hedefliyoruz dedi.


Öztoprak, dünyanın en büyük ytong fabrikasıyla Türkiye’deki pazar paylarını daha artırmayı hedeflediklerini söyledi.

75 DÖNÜM ARAZİDE KURULACAK
2016 yılında Çatalca'da yeni fabrikalarının devreye girdiğini, yatırımlarına bu yıl da devam edeceklerini ifade eden Öztoprak, Gebze Organize Sanayi Bölgesi'nde 75 dönüm arazi üzerine kurulacak yeni fabrikada, duvar bloklarının yanı sıra donatılı panel üretimlerinin de gerçekleştirileceğini, üretim kapasitelerinin 100 bin metreküp olacağını bildirdi.


DÜNYADA BİRİNCİYİZ
Türkiye’nin geçen yıl ytong üretimi ve satışında dünya birincisi olduğuna dikkat çeken Öztoprak, “Almanya bu konuda bizim önümüzdeydi, onu da geride bıraktık. Şu an 6 fabrikamızda tüm kapasitemizin satışını gerçekleştirmiş durumdayız. Dünyada da birinci sıraya yerleşmiş durumdayız. Bununla gurur duyuyoruz. 2017 yılında daha da büyüyeceğiz." Ifadesinde bulundu.


Öztoprak, Türkiye'nin bir deprem ülkesi olduğunu, nüfusun yüzde 95'inin de birinci ve ikinci derece deprem bölgelerinde yaşadığını söyledi. Türkiye'nin önünde şu an kentsel dönüşüm sürecinin bulunduğunu ifade eden Öztoprak, şöyle konuştu:
"Binalarımızın büyük bir bölümü mühendislik hizmeti almamış, gerek deprem emniyeti gerekse ısı yalıtımı yönünden niteliksiz olarak adlandırabileceğimiz binalar. Ülkemizde yaklaşık 21 milyon bina var. Bunların 6,5 milyonunun önümüzdeki yıllarda kentsel dönüşümle yenilenmesi gündemde. Bizim için büyük bir fırsat. Bunları yenilerken hem deprem emniyeti hem de ısı yalıtımı açısından kurallara uygun olarak yenilemeyi yapmamız çok önemli."


Öztoprak, Türkiye'nin enerjisinin 4'te 3'ünü ithal eden bir ülke olduğunu, bu nedenle ısı yalıtımının da büyük önem taşıdığını aktardı.


YANGIN GÜVENLİĞİNDEN DE TAVİZ VERMEYELİM
Isı yalıtımını yaparken dikkat edilmesi gereken çok önemli noktalar bulunduğunu, bunlardan birinin de yangın güvenliği olduğunu belirten Öztoprak,:"Isı yalıtımı yaparken yangın güvenliğinden de taviz vermemek gerekiyor. Önemle dikkati çekmek istiyoruz. Binaların yangından korunması yönünde 2009 yılında bir yönetmeliğimiz var, 2015 yılında revize oldu. Yüksek binalarda yapılan, halk arasında 'mantolama' diye tabir edilen dış cephe ısı yalıtım sistemlerinin yanmaz malzemelerle yapılması konusunda çok önemli kısıtlamalar var. Bunlar yeterince bilinmiyor. Denetim konusunda da eksikler var. Hem halkın hem de sektörün bilinçlenmesi konusunda Türk Ytong olarak etkinlikler düzenliyoruz."

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER