Anasayfa >

Diğer Projeler >

Silvan Barajı Projesinde Sona Doğru

Silvan Barajı Projesinde Sona Doğru

14 Mart 2017 Salı, 16:47:43
Silvan Barajı Projesinde Sona Doğru
Diyarbakır’da inşa edilen Silvan Barajı projesinde sona yaklaşıldı. Hiç sulama tesisi olmayan Silvan’ı su ile buluşturacak olan projenin yüzde 70’i tamamlandı…

2 milyon 350 bin dekar zirai araziyi modern sulama sistemine kavuşturacak olan Silvan Barajı projesinde çalışmalar hızla devam ediyor.


Bakanlık’tan yapılan açıklamaya göre Gap’ın kilit tesisi olan Silvan Barajı’nın yüzde 70’i tamamlandı.


Diyarbakır’da yapımı devam eden proje 175,5 metre yüksekliğiyle, bölgede Atatürk Barajı'ndan sonra en büyük sulama barajı olma özelliği taşıyor.


Hiç sulama tesisi olmayan Silvan’ı su ile buluşturacak olan Silvan Barajı projesi, sadece Silvan değil Batman sınırındaki köylerin arazilerini de suya kavuşturacak.


2 MİLYON 350 BİN DEKAR ARİZİYİ SULAYACAK
2 milyon 350 bin dekar zirai arazinin sulanması hedeflenen Silvan Barajı  160 megavat kurulu gücünde olacak. Barajın yatırım maliyeti ise 268 milyon TL.


Silvan İletim Kanalı 1. Kısım Projesi kapsamında bulunan bu araziler için ihtiyaç duyulacak, barajdan alınacak 212 metreküp/saniye sulama suyunu ovalara aktaracak Babakaya Tüneli ve İletim Kanalı inşaatında çalışmalar sürüyor. 240 milyon lira yatırım bedelli projenin, gelecek yıl tamamlanması planlanıyor.


Silvan İletim Kanalı 2. Kısım Projesi kapsamında da Silvan Barajı'ndan alınacak 212 metreküp/saniye sulama suyu, bu tünel ve iletim kanalı vasıtasıyla sulanacak ovalara aktarılacak. Yüzde 25 fiziki gerçekleşme sağlanan Silvan Tüneli'nin 2018'de tamamlanması hedefleniyor.


Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Silvan Barajı hizmete alındığında, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin en önemli ikinci sulama projesi olacağını söyledi.


Eroğlu, "Barajla 2 milyon 350 bin dekar zirai araziyi modern sulama sistemine kavuşturacağız. Silvan Projesi 4 aşamalı olarak planlandı. Her aşamada Silvan Barajı rezervuarından sulamaya verilen su miktarı artarken, Silvan Hidroelektrik Santrali'nde üretilen elektrik enerjisi azalacak. Proje muhtevasında Silvan Barajı başta olmak üzere 8 baraj ve 23 sulama tesisi olmak üzere toplam 31 iş kalemi mevcut. Projenin 2016 fiyatlarıyla maliyeti 6,8 milyar liradır."dedi.


ÜLKE EKONOMİSİNE YILDA 1,1 MİLYAR KATKI SAĞLAYACAK
Eroğlu, "Proje kapsamında bulunan Silvan Barajı, ara depolamaları ve sulama tesislerini hizmete aldığımızda ülke ekonomisine yılda 1,1 milyar lira katkı sağlanacak. 305 bin kişiye de istihdam alanı oluşturulacak." diye konuştu.
c

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER