Anasayfa >

Diğer Projeler >

Alkaş’tan Mipim İstanbul Sözü

Alkaş’tan Mipim İstanbul Sözü

08 Şubat 2017 Çarşamba, 14:10:06
Alkaş’tan Mipim İstanbul Sözü
Mipim 2017’de 14-17 Mart tarihleri arasında Fransa Cannes’da kapılarını açacak. Fuarın Türkiye temsilcisi JLL Türkiye Ülke Başkanı Avi Alkaş, Mipim’i İstanbul’a getirme sözü verdi. Alkaş, “Mipim İstanbul için 2017’de söz almıştık. Geçtiğimiz yıl yaşanan talihsiz olaylardan dolayı süresiz ertelendi. Fakat Mipim’i İstanbul’a getireceğim” dedi...

HABER: Şengül KIRMIZITAŞ


Dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı Mipim, 14-17 Mart tarihleri arasında Fransa’nın Cannes semtinde kapılarını açmaya hazırlanıyor.


MİPİM 2017'DE İSTANBUL'DA OLACAKTI AMA....
Fuar öncesi basın mensupları ile bir araya gelen Mipim’in Türkiye temsilcisi JLL Türkiye Ülke Başkanı Avi Alkaş, Mipim’i İstanbul’a getirme sözü verdi. Avi Alkaş, “Mipim İstanbul için 2017’de söz almıştık. Fakat geçtiğimiz yıl yaşanan talihsiz olaylardan dolayı süresiz ertelendi. Fakat Mipim’i İstanbul’a getireceğim” diye konuştu.
Mipim’in sektörün uluslar arası arenada boy göstermesi için çok önemli bir platform olduğuna dikkat çeken Alkaş, böylesi zor bir dönemde Mipim ve benzeri uluslar arası organizasyonlarda her zamankinden daha etkin bir şekilde varlık göstermemiz gerekiyor" dedi.


TÜRKİYE’NİN GÜVENLİ BİR ÜLKE OLDUĞUNU ANLATMAMIZ LAZIM
Toplantıya GYODER Başkanı Aziz Torun da katıldı. Mipim’in bireysel satış yapılabilecek bir fuar olmadığına dikkat çeken Torun, “Yabancı yatırımcı Türkiye’ye ve Türkiye’de yatırıma güvenmesi lazım. Yabancıya gayrimenkul satmadan önce ülkeyi tanıtacağız sonra projeleri… Mipim’de Türk gayrimenkul sektörüne bu imkanı sunuyor” ifadesinde bulundu.


TEŞVİK ÖNEMLİ AMA YETERLİ DEĞİL, TANITIM ŞART
Yabancının Türkiye’yi tercih etmesi için önemli teşviklerin yapıldığına ve yapılacağını belirten Torun, “Teşvik önemli ama yeterli değil. Tanıtım da yapılmalı. Türkiye’yi yabancıya doğru anlatmamız lazım dedi.


TÜİK VERİLERİ GERİDEN GELİYOR
Tüik verilerine göre yabancıya satış yüzde 20 düşüş gösterdi. Konu ile ilgili değerlendirme yapan Torun, “Tüik verilerine göre yabancıya konut satışı yüzde 20 düşüş gösterdi. Aslında yüzde 20’den fazlası var. TÜİK tapu işlemlerini baz alıyor. Bundan dolayı da geriden geliyor. Düşüş yüzde 20’den fazla” şeklinde konuştu.


ALTYAPI GYO’LAR İLE MEGA PROJELER BORSAYA AÇILMALI
Türkiye’de gayrimenkul yatırımlarının çok çeşitlendiğine dikkat çeken Torun, “Sektörün son 10 yılına baktığımızda ciddi bir gelişme olduğunu görüyoruz. Mahalle müteahhitliğinden uluslar arası alanda yatırım yapan bir sektör haline geldik. Gayrimenkul çeşitliliği çok zenginleşti. Altyapı yatırımlarını da gayrimenkul yatırımı olarak tanımlıyoruz.  3. Havalimanı da bir gayrimenkul yatırımı Avrasya Tüneli de… Bunların altyapı GYO olması konusunda yasal düzenlemeler de var. Belki bu yatırımların da altyapı GYO’lara dönüşüp yurtdışında tanıtılması ve borsaya açılması gerekiyor. Türkiye’nin en büyük sorunu cari açık. Yabancıya daha fazla satış yapmamız lazım. Gayrimenkul de bir ihracat ürünü olarak görmemiz lazım. Belki de en avantajlı ihracat ürünlerinden bir tanesi” dedi.


İNSANLARIN 100 YILDA GELDİĞİ AŞAMAYA 10 YILDA GELİYORUZ
Beyoğlu Belediye Başkanı  Ahmet Misbah Demircan da toplantıya katılan isimler arasında yer alıyor. Dünyanın artık global bir köy olduğunu belirten Demircan, “Herkes serbest bir şekilde malını satmak ya da mal satın almak istiyor. Bu kaçınılmaz bir şey artık. Dijital ekonomi güç dengelerini de belirliyor. Türkiye dünyanın tam orta noktasında. Küresel dünyanın merkezinde küresel oyuncu olmak zorundayız. Ülke kendini çok hızlı geliştiriyor.  İnsanların 100 yılda geldiği noktaya biz 10 yılda 20 yılda kompakt bir şekilde mesafe olmaya çalışıyoruz. Bu konuda en başarılı olan sektörlerin başında da inşaat sektörü geliyor” şeklinde konuştu.


BEYOĞLU’NA 10 MİLYAR DOLAR YATIRIM
2004’te 4 bin 500 tane perakendecimiz vardı şimdi 19 bin tane oldu. 6 bin yatağımız vardı 45 bin yatak oldu. Beyoğlu’nda süren projelerin; Galataport gibi toplam değeri 10 milyar dolar büyüklüğünde. Sıkıntılı günlerden geçiyoruz ama geçici olduğuna kesinlikle inanıyoruz. Beyoğlu toparlanmaya başladı” dedi.


MİLYAR DOLARLIK PROJELER MİPİM’DE VİTRİNE ÇIKACAK
14-17 Mart 2017 tarihinde Fransa’nın Cannes semtinde gerçekleşecek olan Mipim 2017, 19 bin metrekarelik alanda gerçekleşecek. 23 binden fazla ziyaretçiye ev sahipliği yapması planlanan fuara 5 bin 300’den fazla yatırımcı ve finansal kurum katılacak. 3 bin 500 geliştirici, 2 bin 450 şirket, 2 bin mimar ve 500 yerel yönetimin temsil edilmesi beklenen Mipim 2017’de Türkiye katılımcı sayısı açısından 5.sırada yer alıyor. Mipim 2017’de Türkiye 850’ye yakın kişiyle temsil edilecek.  Türkiye, Mipim 2017’de bin 800 metrekare alanda 18-20 şehirden milyar dolarlık projelerle  yerini alacak.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER