Anasayfa >

Diğer Projeler >

Konut Kredisi Çeken Kişi Ölürse Borcu Ne Olur?

Konut Kredisi Çeken Kişi Ölürse Borcu Ne Olur?

06 Şubat 2017 Pazartesi, 14:55:47
Konut Kredisi Çeken Kişi Ölürse Borcu Ne Olur?
Türkiye’de kredi vadeleri 240 ayı gördü. Peki 240 ay vade ile konut kredisi çektiniz ömrünüz borcu ödemeye yetmedi, ne olacak? Cevabı haberimizde….

HABER: Şengül KIRMIZITAŞ

Cumhuriyet tarihinde ilk defa konut kredisinde vadeler  240 aya çıktı. emlak Konut GYO öncülüğünde başlayan konut seferberliğine özel şirketlerde de destek gelmeye başladı.

Düşük faizle 20 yıl taksitle kira öder gibi ev sahibi yapan kampanya akıllara şu soruyu da getirdi, “Kredi çeken kişi borcu bitmeden ölürse ne olur?”

Yaşlı ya da genç hiç fark etmez, kredi çektiğiniz fakat ömrünüz borcu ödemeye yetmedi. Peki o borç ne olacak?

Örneğin X kişi 120 ay ya da 240 ay vadeyle konut kredisi çekti. Fakat borcun yarısı bile ödenmeden vefat etti.  Banka ölen kişinin ödediği taksitleri ufak bir kesintisi ile geri veriyor, kalan borcun tamamını siliyor. Borç kalmıyor eviniz de size kalıyor.

Peki böyle bir şey nasıl oluyor? “Hayat sigortası” burada devreye giriyor. Kredi kullanılırken hayat sigortasının zorunlu kılınması bu yüzdendir.

Vadelerin uzaması bankalar için bir risk oluşturuyor. Bu nedenle bankalar hayat sigortasını zorunlu kılıyor.

Diyelim ki hayat sigortanız yok bu durumda ne olacak? Hayat sigortası olmayanların banka borcu direk olarak mirasçılarına kalır. Mirasçılar isterlerse “reddi miras” yapabilirler. Miras reddedilirse borç ile birlikte miras olarak kalan tüm taşınır ve tanışmazlar mallar ile para gibi değerler de kaybedilmiş olur.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER