Anasayfa >

Diğer Haberler >

Körfez Geçiş Köprüsü'nün fiyatları ne kadar olacak?

Körfez Geçiş Köprüsü'nün fiyatları ne kadar olacak?

08 Ekim 2014 Çarşamba, 09:06:56
Körfez Geçiş Köprüsünün fiyatları ne kadar olacak?
2010 yılında temel atma töreni gerçekleşen Körfez Geçiş Köprüsü'nde fiyatlar ne olacak. O tarihlerde 35 dolar+KDV olarak hesaplanan geçiş ücretleri için şuanki kur baz alınırsa dolar kuru 2.30 TL'den 115 TL+KDV oluyor...

İstanbul-İzmir otoyolu projesi kapsamında inşa edilen Körfez Geçiş Köprüsü İstanbul İzmir arasındaki mesafesi 3.5 saate indirecek. Körfez Geçiş Köprüsü’yle birlikte feribotla yaklaşık 70 dakikayı bulan körfez geçişi ise 6 dakikaya inecek. Fakat bu hızlı seyahatin bir bedeli de var…

 

Köprünün temel atma töreni 29 Ekim 2010 tarihinde gerçekleştirildi. O zaman köprünün geçiş ücreti 35 dolar + KDV olarak hesaplanmıştı. O tarihte dolar kuru ise 1.43 TL idi. Bugün ise köprünün geçiş fiyatı halen 35 dolar + KDV. Fakat dolar kuru 2.30 TL civarında. Yani 2010 yılında açıklanan fiyatla insanlar 50.05 TL+KDV’ye körfezden geçebileceklerdi. Bugünkü kura göre ise köprünün geçiş fiyatı 115 TL+KDV oluyor.

 

 

Dünyanın en uzun ikinci asma köprüsü 

Otoyol A.Ş. adı altında birleşen 6 firmanın oluşturduğu konsorsiyum tarafından yapımına devam edilen köprü 3 gidiş, 3 dönüş ve 1 yaya olmak üzere 7 şeritli olacak. 3 kilometre uzunluğunda inşa edilecek köprü dünyanın en uzun ikinci asma köprüsü olacak.

 

 

İstanbul - İzmir otoyolunun güzergahı nedir?

 

Projenin başlangıç noktası Gebze olup, yapılacak otoyol Dilovası ile Hersek Burnu arasındaki İzmit Körfezi’ni 3 kilometrelik Asma Köprü ve her iki taraftaki viyadükleri geçerek Orhangazi ve Gemlik yakınlarından devam edip Ovaakça kavşağı ile Bursa Çevre yoluna bağlanacak. Yeni otoyol, mevcut Bursa çevre yolundan sonra (Bursa – Karacabey) Ayrımı kavşağından yeniden başlayarak Susurluk’un kuzeyinden geçerek Balıkesir’e ulaşacak. Devamında Balıkesir’in batısından güneye yönelen otoyol Savaştepe, Soma, Kırkağaç ilçelerinin yakınlarından geçerek Turgutlu yakınlarında batıya, İzmir – Uşak devlet yoluna paralel ilerleyecek ve İzmir Çevreyolu üzerindeki Anadolu Lisesi Kavşağına bağlanacak. Proje 384 kilometre otoyol ve 43 kilometre bağlantı yolu olmak üzere toplam 427 km uzunluğa göre projelendirildi.

 

 

Kulelerin boyu 120 metreyi geçti

 

Körfez Geçiş Köprüsü inşaatında çalışmalar aralıksız sürüyor. Karada imal edildikten sonra denize batırılan 38 bin 404 ton ağırlığında keson temelleri üzerinde geçtiğimiz Temmuz ayından bu yana yükselmeye başlayan köprü kulelerinin boyu 120 metreyi aştı.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER