Anasayfa >

Diğer Haberler >

Uğur Dumankaya: “ Merkez Bankası’nın kararları piyasanın beklentisini karşıladı”!

Uğur Dumankaya: “ Merkez Bankası’nın kararları piyasanın beklentisini karşıladı”!

26 Eylül 2014 Cuma, 13:43:00
Uğur Dumankaya: “ Merkez Bankası’nın kararları piyasanın beklentisini karşıladı”!
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) konut satışları istatistikleri verilerine göre Ağustos ayında Türkiye genelinde toplam konut satışları, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 25 artarak 105 bin 624 oldu.

Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya, bir önceki yıl ile karşılaştırıldığında konut sektöründeki satışların bu yıl ilk kez arttığının altını çizdi. Dumankaya sözlerine şöyle devam etti: “Tahmin ettiğimiz üzere bu yılın başından beri ülkenin içerisinde bulunduğu gergin siyasi ortamın yumuşaması ve seçim süreçlerini atlatmamız ile birlikte yatırımcılar, yatırımlarına aynı hızla devam etmeye başladı. TÜİK’in Eylül ayı sektörel güven endeksi verilerine göre, bir önceki ayda 82,2 olan inşaat sektörü güven endeksi, bu ay 83,6 değerine yükseldi. Bu artış da önümüzdeki ayların sektör için daha iyi geçeceğinin kanıtı niteliğinde.

 

Ülke gündemini uzunca bir süredir meşgul eden seçimlerin geride kalması ile siyasi belirsizlik yerini istikrara ve güvene bırakıyor.  Bu şartlar altında biz, seçim dönemini geride bırakan yatırımcının, satışları hareketlendirmesini bekliyorduk. Bu beklentimiz karşılık bulmaya başladı. Yatırımcılar konuta yatırım yapma süreçlerini hızlandırdı. Dumankaya İnşaat olarak, geçen yılın aynı dönemlerine bakıldığında ciromuz; Haziran’da yüzde 62, Temmuz’da yüzde 36, Ağustos’ta ise yüzde 15 arttı. Satılara baktığımızda ise bir önceki yılın aynı ayına göre satışlarımız; Haziran’da yüzde 12, Temmuz’da yüzde 11, Ağustos ayında ise yüzde 19’luk bir artış gösterdi.”

 

Merkez Bankasının faiz kararını da değerlendiren Dumankaya, “Merkez Bankası Eylül ayı Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir haftalık repo faizini değiştirmeyerek yüzde 8,25'te sabit bıraktı. Borçlanma faizini yüzde 7.59'de bırakan MB, borç verme faizini ise yüzde 11.25'te tuttu. Merkez bankasının kararları tüm piyasanın beklentisi doğrultusunda gerçekleşti ve kurum faiz koridorunu sabit tuttu. Bu noktada ekonomik tablonun daha iyiye gidebilmesi için sıkı para politikası ve mikro ihtiyati kararların sürdürülebilir olması gerekir, dedi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER