Anasayfa >

Diğer Haberler >

Ev alma komşu al!

Ev alma komşu al!

05 Eylül 2014 Cuma, 10:39:29
Ev alma komşu al!
Türkiye’den oturum amaçlı ev alma furyası devam ediyor. Yerli alıcılar konut sahibi olurken mutlaka komşusunun kim olduğunu sorguluyor. Türk alıcılar, yabancı yatırımcılarla komşu olmaya pek sıcak bakmıyor...

Yabancılar Türklere komşu olmak isterken Türk yatırımcılar daha çok yerli komşu istiyor. İnşaat firmaları yerli ve yabancı yatırımcı arasında köprü olmaya çalışırken, Türk yatırımcılar öncelikli olarak ‘Komşum kim?’ sorusunu yöneltiyor.

 

 

Türkiye’de gayrimenkul sektöründe yabancı ve yerli yatırımcılar arasında sıcak satışlarda artış görünürken, Türk yatırımcılar ve alıcılar yabancı yatırımcılara komşu olmaktan mustarip ve isteksiz görünüyor. Türk alıcılar yabancıların Türkiye’den ev almasına dahi sıcak bakmıyor. İnşaat firmalarının bir bölümü yabancılara satışın sektöre kan kazandıracağını düşünürken, bir bölümü yerli alıcıyı kaybetme korkusu ile satışlarda dikkatli davranıyor. Mütekabiliyet yasası bu konuda etkisini gösterirken, yabancıların konut alışında artış gözleniyor.

 

 

Yeni komşular Alman yada Arap

Ağırlıklı olarak Avrupalı ve Araplardan oluşan yabancı yatırımcının Türkiye’de konut alması yerli yatırımcıları tedirgin ediyor. Ev alırken çevre ve komşu konusunda oldukça seçici görünen yerli alıcılar, gayrimenkul alımı sırasında komşu dairelerde kimin olduğunu muhakkak soruyor. Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYODER)’in 5 bin kişi üzerinde yaptığı araştırmaya göre Türk vatandaşların yüzd 65’i yabancıların komşu olmasına karşı. Ancak özellikle Alman, Suudi Arabistan, Katar, İran, Dubai ve Kuveyt’ten gelen yatırımcıların oturum amaçlı ev almalarının yanında “toplu alım” taleplerinde artışa rağmen firmalar satış konusunda daha seçici davranmaya devam ediyor.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER