Anasayfa >

Diğer Haberler >

Yeni Taksim meydanı böyle olacak!

Yeni Taksim meydanı böyle olacak!

02 Eylül 2014 Salı, 10:37:52
Yeni Taksim meydanı böyle olacak!
Taksim düzenleme projesine kuruldan onay verildi. Yeni Taksim meydanına süs havuzu ve oturma grupları yapılacak..

Taksim Meydanı için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin hazırlattığı düzenleme projesinin İstanbul 2 No’lu Kültür ve Tabiat Valıklarını Koruma Kurulu tarafından onaylandığı ortaya çıktı.

Kurul, 16 Temmuz 2014 tarihli kararında “Taksim Meydanı ve Yakın Çevresi Düzenleme Projesi” ile “Taksim Gezi Parkı Yaya Geçidi Projesi”nin Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu açısından sakıncası olmadığını belirtti. Projeye göre meydanın çeşitli yerlerine ağaçlar dikilecek, süs havuzları ve oturma grupları yapılacak.

 

 

 

 

 

 

 

SÜS HAVUZU YAPILACAK

İBB’nin projeyi hazırlattığı Tümaş ve On Tasarım firmaları proje raporunda, “İstanbul’un en önemli meydanı olan ancak mevcut haliyle bir boşluk ve mekânsızlık hissi uyandıran Taksim’e, proje sayesinde bir kent meydanı olma özelliği getirildiği” ifadesine yer verdi. Raporda, oturma birimleri, süs havuzları ve ağaçların duraklama ile dinlenme alanları yaratarak, meydanı kullanılan bir yer haline getirdiği vurgulandı. Meydanın simgesi Cumhuriyet Anıtı’nın daha tanımlı hale gelecek şekilde düzenlendiğinin belirtildiği raporda, Tarlabaşı yönündeki yükseltilmiş bahçeyle araç tüneli çıkışından kaynaklanabilecek gürültü ve kirliliğin meydandan yalıtılarak mekânın konforunun artırılmasının hedeflendiği belirtildi.

 

 

 

 

Projenin görsellerinde Cumhuriyet Caddesi boyunca, AKM önünde, Gezi Parkı’yla Marmara Oteli arasında ve Tarlabaşı tarafında ağaçlandırılmış yeşil adalar gözüküyor. Ayrıca Cumhuriyet Caddesi üzerindeki oturma gruplarının yanında süs havuzları yer alıyor. Habertürk

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER