Anasayfa >

Diğer Haberler >

Kentsel dönüşüm, en çok küçük esnafı mağdur ediyor!

Kentsel dönüşüm, en çok küçük esnafı mağdur ediyor!

08 Ağustos 2014 Cuma, 12:05:02
Kentsel dönüşüm, en çok küçük esnafı mağdur ediyor!
İstanbul Fikirtepe’de 3 yıldır gündemde olan kentsel dönüşümün bitirilememesi bölge esnafını olumsuz etkiliyor. Küçük esnaf, işlerinin yarı yarıya azaldığını belirtirken, “Nüfus azaldı. İşler düştü. Proje bir an önce bitirilmeli.” diyor.

İstanbul’un Kadıköy ilçesinde kentsel dönüşüm adı altında başlatılan projelerde hiçbir ilerleme kat edilmedi. 2010’da kentsel  dönüşüm projelerinin başlaması için vatandaş ve firma sahiplerinin karşılıklı imzalarından sonra semt sakinleri evlerini tek tek boşalttı. Boşaltılan evlerin yanında bir de anlaşmazlıklar yaşandı. Anlaşmazlıkların görüldüğü projelerde ise en çok esnaf mağdur edildi. Fikirtepe’de müteahhit ve vatandaş arasında anlaşmazlıklar yaşanırken diğer taraftan bölgede yıkım sonucu azalan nüfustan dolayı birçok esnaf kepenk kapattı. Yeni inşaat projeleri ile yıkımların başlamasıyla birlikte mağdur olduğunu söyleyen bölge esnafı, kentsel dönüşüm adı altında başlatılan projenin bir an önce bitmesi gerektiği çağrısında bulundu.

3 yıldır hiçbir ilerlemenin sağlanamadığı projede en çok mağduriyeti küçük esnafların yaşadığını belirten Gökhan Kaynar, “Buradaki projede aslında sıkıntı çeken yok. Herkes öyle veya böyle istediğini bir şekilde alacak.” ifadelerini kullandı.  Konuyla ilgili sözlerini sürdüren Kaynar, “Ben giyim işiyle uğraşıyorum. Projenin başlayacağı tarihten itibaren insanlar evlerini boşaltmaya başladılar. Mahalle sakininin başka semtlere taşınmasıyla  satışlarımız gözle görülür şekilde  azaldı.  Projeden önceki dönemle kıyasladığımızda yüzde 40-50 oranında düşüş yaşadık. Ters orantılı bir durum yaşıyoruz.  Nüfus azaldı, işler düştü ama dükkan kiralarımız arttı. Projenin bir an önce bitmesi gerek.” şeklinde konuştu. Yıllardır kırtasiye işiyle uğraştığını belirten Erdal Gübül, “Projenin kesinleşmesiyle birlikte insanlar evlerini boşaltıp başka mahallelere taşındılar. Haliyle işlerimiz düşmeye başladı. Her geçen gün daha da düşmeye devam ediyor. Şu an yüzde 40 oranında işler düştü. Sonumuzu pek iyi görmüyorum.” dedi.

Birkaç sene öncesine kadar işlerinin çok iyi olduğunu; ancak Fikirtepe’de kentsel dönüşüm projeleri kapsamında yaşanan yıkımdan etkilendiğini ve satışlarında yüzde 75 oranında iş düşüşü yaşadığını belirten şarküteri sahibi Muarrem Sukan ise, “Günlük 1500-2000 liralık iş yapıyorduk. Ama bu projelerden  sonra vatandaş evlerini boşalttı ve başka yerlere taşındı. Hal böyle olunca günlük 200-300 TL’ye kadar işler düştü. Bundan dolayı burada artık duramayız, taşınacağız. Allah’tan dükkan sahibimiz iyi birisi. Kiraları yarı fiyatına düşürdü ve bu da bize nefes aldırtıyor.” ifadelerini kullandı. 5 yıl içinde bu proje bitecek dediler ama 3 yıl oldu hâlâ bir çalışma yok diyen bir esnaf da, “Öyle veya böyle herkes firma yetkilileriyle bir şekilde anlaşacak ve istediğini alacak; ama esnaf hariç. Esnafa da firma yetkilileri yardım etmelidir.” diyerek çağrıda bulundu.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER