Anasayfa >

Diğer Haberler >

Konutta "Ne Yaparsam Satarım" devri bitti!

Konutta "Ne Yaparsam Satarım" devri bitti!

05 Ağustos 2014 Salı, 14:28:21
Konutta Ne Yaparsam Satarım devri bitti!
Konut sektöründe artık “Ne yaparsam satarım” devrinin bittiğini belirten DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya, firmaların talep değişimini doğru analiz etmeleri gereken bir döneme girildi dedi…

HABER: ŞENGÜL KIRMIZITAŞ


Konut sektöründe mütekabiliyet, kentsel dönüşüm yasası, yeni tüketici kanunu ve KDV oranlarındaki düzenlemelerle yeni bir döneme başlangıç yapıldığının altını çizen DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya, artık konutta “Ne Yaparsam Satarım” devrinin bittiğini belirtti.

Talep değişiminin doğru analiz edilmesi şart
Bu yeni dönemin etkilerinin zamanla yaşanacağının altını çizen Ali Dumankaya, “
Bu yeni dönemin etkileri ise zamanla yaşanmaya başlanacak. Sektörde artık ne yapsam satarım devri bitti. Artan tüketici bilinci ile değişen ihtiyaç ve beklenti karması yeni trendlerle buluştu. Bu sebeple firmaların talep değişimlerini doğru analiz etmeleri gereken bir döneme girildi” dedi.

Rekabet daha da hızlanacak
Konuttaki rekabetin daha da hızlanıp farklılaşacağını vurgulayan Dumankaya, “Rekabet daha da hızlanacak ve farklılaşma çabası artacak. Gereksiz yere maliyetlerin yükselmediği, daire içi verimliliği gözeten, aidat hassasiyetini ön plana çıkartan, çevresiyle bütünlük halinde olan, kullandıkça değerlenen konutlar üretilmeli” ifadesinde bulundu.

Marka değerini artırıcı politikalar geliştirilmeli
Büyükşehirlerdeki yeni konut yatırımlarının hala talep çektiğini söyleyen Dumankaya , “Ülkemizde büyük şehirlerdeki yeni konut yatırımları hala talep çekmektedir. Aynı zamanda mütekabiliyet yasası ile yabancılara konut alımının önünün açılması da sektöre yönelik olumlu beklentilerimizi korumamızı sağlamaktadır. Özellikle büyük projelere yönelik yabancı ilgisinin sektör gelişimini olumlu etkilemesini beklemekteyiz. Burada ülkemizin, İstanbul, İzmir, Antalya, Bursa, Trabzon başta olmak üzere şehirlerin marka değerini artırıcı politikalar geliştirerek yabancıların ilgisinin sürekliliği sağlanmalı. Geçmişte bu süreci yaşayan ülkelerin olumlu ve olumsuz tecrübelerinden ders alınmalı”

Cari açığın kapanmasında önemli rol oynayacak

Yüzde 95’e yakın yerli ürün kullanılan gayrimenkul sektörünün aynı zamanda bir nevi yabancı kaynak girişi sağlayarak cari açığın kapanmasında da önemli bir rol oynama potansiyeline olduğuna dikkat çeken Dumankaya, “ Gayrimenkul sektörü önümüzdeki 20 yıla damgasını vuracak.  Özellikle kentsel dönüşümün süreçlerinin doğru yönetimi gerekiyor. 15-20 yıl sonra aynı yerleri yeniden dönüştürmek zorunda bırakmayacak şekilde hazırlanan ve başta ulusal plan ile başlayan makro ve mikro ölçekte plan çalışmaları yapılarak somut, kalıcı ve sürdürülebilir adımlar atılmalı” ifadesinde bulundu.

Büyüme azalarak da olsa devam edecek
Sektördeki büyümenin azalarak da olsa devam edeceğini ifade eden DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya, “Mmevcut konut arzını karşılayacak yeterli talebin halen bulunduğunu ve sektördeki büyümenin azalarak da olsa devam etmesini öngörüyoruz. Ekonomik büyüme ile bağlantılı olan gayrimenkul sektör büyümesinin 2014 yılında Türkiye GSYH büyümesinin üzerinde bir performans sergilemesini beklemekteyiz. Gayrimenkul sektörü her zaman lokomotif olmuştur. Geleceğimizde de aynı rolü güçlü bir şekilde oynamaya devam edecektir” şeklinde sözlerini tamamladı.
 

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER