Anasayfa >

Diğer Haberler >

Yabancı deniz manzaralı seviyor!

Yabancı deniz manzaralı seviyor!

21 Temmuz 2014 Pazartesi, 13:41:54
Yabancı deniz manzaralı seviyor!
Mütekabiliyet Yasası ile birlikte yabancı yatırımcıların İstanbul projelerine yoğun ilgi göstermeye başladıklarını söyleyen Satış Ajansı’nın kurucu ortağı Hasan Bursalıoğlu, üst gelir seviyelerinde olanların deniz manzaralı tercih ettiklerini belirtti…


2012 yılından bu yana inşaat projelerine proje öncesi fizibilite çalışmaları ve sonrasında satış konusunda danışmanlık hizmetleri veren Satış Ajansı’nın kurucu ortağı Hasan Bursalıoğlu, konut faizleri, yabancı yatırımcı tercihleri ve yıldızı parlayan bölgeler gibi sektörün merak ettiği konularda önemli değerlendirmeler ve öngörülerde bulundu.

Konut faizlerinin düşüşü ile sektörün canlandığını belirten Bursalıoğlu; “2014'ün 3. çeyreğinde birçok önemli proje lansmana çıkmayı hedefliyor. Bu durum piyasanın canlılığını koruması açısından bir avantaj. 2013'ün 2. ve 4. çeyreğinde ülkemizde yaşanan olaylar sebebiyle biriken bir talebin olduğunu 2014'ün 2. çeyreğinde hissettik. Gerginliğin düşmesi ile birlikte piyasa da hareketlendi. Krediler bir süredir düşüyor ve düşmeye devam edecek gibi görünüyor. Şu anda bile 5 yılda %30'un altında faiz ödeniyor ki enflasyon ile karşılaştırıldığında çok cazip bir oran. Doğru projelere yatırım yapanlar zaten en fazla 1-2 sene içerisinde elde ettikleri prim ile faizi sıfırlıyorlar” şeklinde konuştu.

Rakiplere değil müşteriye odaklanın
Uzun yıllar gayrimenkul sektöründe kazandığı tecrübe ve bilgi birikimleriyle Satış Ajansı’nı kuran Hasan Bursalıoğlu gayrimenkul projeleri hazırlanırken müşteri taleplerine odaklanılması gerektiğine dikkat çekerek, “Konut alıcısının değişen ihtiyaçlarını takip etmek gerekiyor” dedi. Bursalıoğlu sözlerine, “Rakiplerin ne yaptığından çok müşterinin ne istediğine odaklanılmalı. Projeler hazırlanırken mutlaka satış departmanı da kalemi tutmalı. Müşteriyi en iyi tanıyanlar satış personelleri ve kullanılan CRM programı. Doğru müşteri analizi yapıldığında ben satışların düşmesi için bir neden görmüyorum” şeklinde devam etti.

 

 

Merkezin dışında sosyal donatılar ön plana çıkıyor
İstanbul’da en çok tercih edilen konut tiplerinin bölgelere göre farklılıklar gösterdiğini ifade eden Hasan Bursalıoğlu, “İstanbul'un merkezinde metrekare fiyatları çok yüksek, bu nedenle merkezde metrekareler genelde küçülüyor. Örneğin Bağdat Caddesi civarında satılan münferit apartman dairelerinin planlarını, merkezin dışındaki projelerde satmakta zorlanabilirsiniz” dedi. Bursalıoğlu ayrıca, “Küçük çocuklu aileler güvenlik ve peyzaja önem verirken, okul çağında çocuğu olanlar çevredeki eğitim olanaklarına dikkat ediyorlar. Çevrede sosyalleşebilecek alanların olması da tüketicinin karar vermesinde olumlu rol oynuyor. Gençler ise şehir hayatından kopmamaya aynı zamanda iş yerlerine yakın olmaya özen gösteriyorlar” şeklinde konuştu. Toplumumuzda konut satın almanın duygusal bir olgu olduğunun altını çizen Bursalıoğlu kolay erişilebilir küçük metrekareli dairelerin her yerde her projede tercih edildiğini belirtti.


Kağıthane her semte aynı mesafede
Kira rakamlarının İstanbul genelinde hissedilir bir biçimde yükseldiğini dile getiren Hasan Bursalıoğlu ulaşım imkânlarının artması ile beraber Başakşehir bölgesinde canlılık gözlemlediklerini belirtti.  Kağıthane bölgesinin neredeyse yeniden keşfedildiğini dile getiren Bursalıoğlu “Kağıthane Avrupa yakasındaki her semte neredeyse eşit uzaklıkta yer alıyor. Bunun yanı sıra Zeytinburnu sahilinde de gerçekleşen dönüşümle beraber fiyatlar Büyükdere Caddesi ile yarışır oldu. Beklentimiz orada fiyatların daha da yukarı çıkacağı yönünde. Anadolu yakasında da havalimanının daha aktif kullanılması ve şirketlerin yerleşmesi ile Kurtköy'de değerlerin arttığını görüyoruz. Teknopark açıldığında fiyatlara bu bölgede oldukça yükselecektir” dedi.


Yabancı yatırımcı için deniz manzarası öncelikli
Mütekabiliyet yasası ile birlikte yabancı yatırımcıların İstanbul projelerine yoğun ilgi gösterdiklerini belirten Hasan Bursalıoğlu, “Üst gelir seviyesinde olanlar deniz manzarasını öncelikler içerisine koyuyorlar. Fiyat açısından Beylikdüzü bölgesine rağbet gösteren bir kesim mevcut. Onlar genelde oturmak için tercih ediyorlar. Bahçeşehir yine rağbet gören bir bölge. Son dönemde havalimanı sebebiyle yine Kurtköy ilgilendikleri başka bir bölge oldu. 3. havalimanı ile birlikte Bahçeşehir, Ispartakule, Başakşehir bölgelerine ilginin daha da artacağını söyleyebiliriz. Türkiye geneline baktığımızda da yabancı yatırımcıların Bursa, Yalova ve Doğu Karadeniz ile yakından ilgilendiklerini görebiliriz” şeklinde konuştu.


SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER