Anasayfa >

Diğer Haberler >

JCR’den Ağaoğlu’na ‘Yüksek Derecede Yatırım Yapılabilir’ notu!

JCR’den Ağaoğlu’na ‘Yüksek Derecede Yatırım Yapılabilir’ notu!

16 Temmuz 2014 Çarşamba, 10:55:09
JCR’den Ağaoğlu’na  ‘Yüksek Derecede Yatırım Yapılabilir’ notu!
Japon kredi derecelendirme kuruluşu JCR, Ağaoğlu Şirketler Grubu bünyesindeki Akdeniz İnşaat ve Eğitim Hizmetleri A.Ş.’yi yüksek derecede yatırım yapılabilir kategoride değerlendirerek, Uzun Vadeli Ulusal Notunu BBB+ (Trk)’dan A- (Trk)’ye, Kısa Vadeli Ulusal Notunu ise A-2 (Trk)’dan A-1 (Trk)’ye yükseltirken görünümlerini “Stabil” olarak belirledi.

JCR, şirketin Uzun Vadeli Uluslararası Yabancı Para ve Yerel Para Notlarını ‘BBB-’ olarak belirlerken, Destekleme Notunu 2, ortaklardan Bağımsızlık Notunu ise AB olarak gösterdi.

JCR tarafından yapılan açıklamada konu ile ilgili olarak şu ifadelere yer verildi: “2013 yılında da büyümesini sürdüren grup, devam eden prestijli projelerinin ve etkili pazarlama politikalarının katkısıyla satış hacmini oldukça yükseltmiş ve esas faaliyetlerinden önemli miktarda kaynak ve likidite yaratmıştır. Marka bilinirliği ve etkin fiyatlama yöntemlerinin katkısıyla gelişen iş hacmine paralel olarak varlık ve öz kaynak büyüklüğünü artıran grup; faaliyetlerinin önemli bölümünü satışlardan elde edilen kaynaklarla fonlamaya ve finansal borçlarını azaltmaya devam etmiştir. Ayrıca, gerçekleştirilen projelere yabancı yatırımcıların ilgisi de artarak devam etmektedir. Esas faaliyet gelirlerinde ve etkinlik oranlarındaki artış, dışsal kaynak miktarının ve ihtiyacının azalması, sektörün konjonktürel değişikliklerine uygun pozisyon belirleme kabiliyetine ulaşması uzun-kısa vadeli notların artışının temel dayanaklarını olmuştur.”

Açıklamada aynı zamanda, grubun piyasadaki olumlu pozisyonu ve yetkin yönetim yapısının yanında, bilançonun taşıdığı döviz pozisyonu dikkate alındığında uzun vadeli uluslararası yabancı ve yerel para notunun ‘BBB-’ olarak teyit edildiğine yer veriliyor.

Destekleme Notunun ise Yeterli (2) seviyeye ulaşmasında grubun bağlı olduğu Ağaoğlu ailesinin finansal güçlülük düzeyi ve ihtiyaç halinde grubu destekleme arzusu, yaratılan istihdam kapasitesi ve firma faaliyetlerinden sağlanan faydaların etkili olduğu yine JCR tarafından yapılan açıklamada yer alıyor. Açıklamada Bağımsızlık Notu’nun ise içsel kaynak yaratma kapasitesi ve mevcut borçlanma oranı dikkate alındığında (AB) olarak belirlendiği bildiriliyor.

Konu ile ilgili olarak açıklamada bulunan Ağaoğlu Grup CEO’su Hasan Rahvalı; grup şirketlerinden Akdeniz İnşaat ve Eğitim Hizmetleri A.Ş.’nin bu hızlı yükselişinin bir tesadüf olmadığını belirterek bu durumun belirlenen kısa, orta ve uzun vadeli stratejilerin neticesinde oluştuğunu vurguladı. Orta vadede Maslak 1453 İstanbul ve İstanbul Uluslararası Finans Merkezi gibi mega projelerden sağlanan kaynakların da yenilenebilir enerji yatırımlarına, kısmen de grubun turizm yatırımlarına yönlendirileceğini, yeni gayrimenkul projelerinin ise bünyedeki arsa stoğu üzerinde geliştirileceğini ve kredilerin minimum düzeyde tutulmaya devam ederek, öz kaynaklar ile büyüme stratejilerinin devam edeceğinin altını çizdi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER