Anasayfa >

Diğer Haberler >

Ercan Uyan: Seçim sonrası konutta yüzde 8 zam kapıda!

Ercan Uyan: Seçim sonrası konutta yüzde 8 zam kapıda!

20 Haziran 2014 Cuma, 16:33:37
Ercan Uyan: Seçim sonrası konutta yüzde 8 zam kapıda!
Makro İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Uyan, seçim sonrası konut fiyatlarında minimum yüzde 8 zam beklediklerini söyledi. Konut kredisi faiz oranlarında bir düşüş öngörmediklerini belirten Uyan, bu oranlar gayet iyi faiz oranlarının düşmesini bekleyenler bir taraftan da konut maliyetlerinin arttığını unutmasınlar dedi…

RÖPORTAJ: ŞENGÜL KIRMIZITAŞ

 

Makro İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Uyan’la Halkalı’daki merkez ofislerinde bir araya geldik. İstanbul’un prim vaat eden lokasyonlar arasında başı çeken Kayaşehir’de hayata geçirdiği projelerle dikkat çeken Ercan Uyan’la bölgedeki gelişimden yeni yatırım hedeflerine, kentsel dönüşümden yeni Tüketici Yasası’na kadar birçok konuyu etraflıca konuştu. İşte tüm detayları ile o röportaj….

Kayaşehir’e ilk ne zaman girdiniz?
Kayaşehir’e biz ilk 2010 yılında girdik. Kayaşehir’e o zaman yaşam başlamamıştı. İnşaatlar devam ediyordu. Yakın zamanda hayat başlayacağı için ticari alanlara da ihtiyaç olacaktı ve biz de Merkez Kayaşehir projemizi hayata geçirdik. Bahçetepe projemizi yaptık sonrasında da. Şeyran Şehir projemiz şu anda devam ediyor. Yüzde 60’ı satıldı. Orada satışlarımız gayet iyi gidiyor.

Şu ana kadar bölgede ne kadarlık bir yatırım yaptınız?
800 milyon TL Bahçetepe projemiz, 200 milyon TL Seyran Şehir, 150 milyon da Merkez Kayaşehir  olmak üzere toplamda 1 milyon 150 bin TL yatırım yaptık bölgeye. Eylül Ekim ayında da Kayabaşı 4.etap projemize start vereceğiz.

Bölgeye ilk girdiğinizde bu kadar popüler olacağını biliyor muydunuz?
Herkes bir beklenti ile girer bir bölgeye. Bizim bölgeyle ilgili beklentilerimiz daha yüksek. Kayaşehir’in şuanki potansiyeli oluşacak olan potansiyelinin sadece yüzde 15. Bölgede hükümetin açıklamış olduğu birçok proje var. Sağlık Kampüsü, Olimpiyat Köyü projeleri var. Kanal İstanbul’la ilgili en güçlü güzergah burası yine havalimanına yakınlığı ciddi potansiyel getirecek. Kayaşehir çok kısa sürede 4-5 yıl içinde çok hızlı büyüyecek. Kayaşehir imar planlaması açısından çok güzel planlanmış bir şehir. Yüzde 40’ın üzerinde sosyal olanlar ve yeşil alanlar var. Konut, ticari alanlar, sosyal alanlar ve ulaşımın baştan planlandığı bir lokasyon. Türkiye’nin en büyük sorunu önce şehir kurulur sonra alt yapı oluşturulur. Kayaşehir’e bu ilk en baştan yapıldı.

4 YILDA FİYATLAR YÜZDE 80 ARTTI

2010’dan bu yana Kayaşehir’de ne kadarlık bir değer artışı oldu?
2010 yılında ticarilerin metrekaresi 3 bin TL’den başlıyordu bugün bu rakam 7 bin TL’yi buldu. Konutlarda ise bizim 2012 yılında satışa çıkardığımız Bahçetepe İstanbul projesinde o günden bugüne yüzde 100’e yakın bir değer artışı oldu. Yani 2010’dan bu yana ortalama yüzde 80 değer artışı söz konusu.

Peki  bir 4 yıl sonrası için ne öngörüyorsunuz?
Ben bu öngörümü paylaşırsam hayalcilikle suçlanırım.

TÜRKİYE’DE HİÇBİR ŞEKİLDE KONUT BALONU YOK

Konutta balon oluştuğu söylentisi var. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?
Türkiye’de hiçbir şekilde konut balonu yok. Ciddi bir konut açığı var.

Alt ve orta gelir grubunda büyük bir konut açığı var. Fakat projelerin çoğu üst gelir grubuna hitap ediyor. Bu doğrultuda bir balon oluşabilir mi?
Evet söylediğiniz gibi alt gelir grubunda ciddi bir konut ihtiyacı var. Kiptaş Hadımköy projesine 70 bin kişi başvurmuş. emlak Konut’un ve TOKİ’nin tefe tüfeli satış kolaylığı yaptığı projelerine 10 binler başvuruyor. Bu kesime hitap ettiğin zaman çok ciddi bir talep alıyorsunuz.

Yani alt gelir grubuna konut üretmek toki’nin ve Kiptaş’ın işi mi diyorsunuz?
Matematik diye bir ilim var. Onu anlatmaya çalışıyorum. Bugün İstanbul’da en düşük arsa metrekare fiyatı bin 500 TL. Satılabilir inşaat maliyetiniz de bin 600- bin 700 TL. Harfiyat, tuvla, parke vs. koyduğunuzda metrekare bin 700 TL’ye çıkıyor. Hiç kar etmeyeyim sosyal konut yapacağım dediğinizde bile metrekaresini 3 bin 200 TL’ye satmanız lazım. KDV’yi de ekleyin bu fiyat 4 bin TL’lere çıkıyor. Bu rakam İstanbul için en dip rakamdır ama bu fiyatlar bile alt gelir grubunu aşar.  Bir insan 3 bin 500 TL’nin altında konut satıyorsa mutlaka ya arsasını eskiden almıştır, KDV’si düşüktür ya da arsa rezerv alanı içinde kalıyordur.

KONUT YATIRIMCISININ ŞEVKİ DÜŞTÜ

Lüks konutta bir balon riski olabilir mi?
Evet orada bir risk var. A ve B gurupta genellikle bir yatırımcı gurup var. C’de ise oturmak isteyen bir gurup var. 2005 yılından sonra yatırım için konut satışlarında ciddi bir artış oldu. Son birkaç yıldır düşüş var.  Çünkü bakıyor geçen sene aldığı daire bugün de aynı fiyat. Dolayısı ile bu da şevkini kırıyor. Şu andaki arz talep dengesindeki sıkışma ondan kaynaklanıyor.

DÖNÜŞÜM DEVLET ELİYLE YAPILMALI

Şu anda birçok firmanın yatırım planları arasında kentsel dönüşüm var? Makro İnşaat’ı kentsel dönüşümde görecek miyiz?
Hayır. Ben kentsel dönüşümün gerek hukuki, gerek psikolojik gerekse de sosyolojik alt yapısının tam kurulmadığını düşünüyorum. Burada harcayacağım enerjiyi başka yerde harcarım. Belki kısa vadede dönüşüm devlet eliyle gitmeli. Devletin sosyal devlet olması itibariyle depreme dayanıksız olan binaları yıkması lazım. Vatandaşını herhangi bir ranta hitap etmeden bunu belgeleyip ikna etmesi lazım.


KENTSEL DÖNÜŞÜM BAŞTAN KURGULANDIĞI GİBİ GİTMİYOR
Kentsel dönüşümde istenilen verim elde edilemedi. Fikirtepe her şeyi anlatıyor. Vatandaşlar dönüşümün önemini tam anlayamadılar. Kentsel dönüşüm bir rant aracı olarak algılandı.  İnsanlar 1 daire verip yerine 3 daire alabilir miyim diye düşünmeye başladı. Bir taraftan da devletin düşük katlı yapılaşma konusunda ortaya koyduğu irade var. Müteahhit de sonuçta para kazanmak için giriyor bu işe. Yani kentsel dönüşüm baştan kurgulandığı gibi gitmiyor.


FİZİKİ ŞARTLAR ÖZEL SEKTÖRÜN DÖNÜŞÜMDE OLMASINA İMKAN TANIMIYOR

Fiziki şartlar şu anda özel sektörün dönüşümde olmasına imkan tanımıyor.  Vatandaş 1 daire verip 2 daire alma derdinde, müteahhit para kazanma derdin de devlet de düşük katlı yapılaşmanın derdinde. Herkes haklı ama bu 3 haklı unsurun işleme dönüşme şansı yok.


Yeni Tüketici Yasası’nda yer alan “teslime kadar müşteriye sözleşmeyi fesh etme hakkı” inşaatçıları endişelendiriyor. Siz bir risk görüyor musunuz bunda?
Tek taraflı düşünülmüş bir yasa. Üretim olmadan tüketim de olmaz. Teslime kadar sözleşmeyi fesh etme hakkının verilmesi bir risktir bizim için. Eğer ayıplı bir mal üretmişsek yüzde 2 cayma bedelini de almayalım. Art niyetli olanlar da çıkabilir. Hiçbir sebep olmadan da satıştan vazgeçebilirler. Bu müteahhitin nakit akışında sıkıntı yaratabilir. Tüketici korunacaksa ayıplı mal hükmünde korunması lazım.

Ruhsatı olmayana ön satış yasağı konusunda ne düşünüyorsunuz?
Biz bunu yıllardır söylüyorduk zaten. Sonuna kadar destekliyoruz. Sektörün denetlenmesi lazım. Ruhsat olmadan maket üzerinden satışın engellenmesi lazım. Bankalar satış gelirlerini bloke etsin duruma göre versin deniliyor ama bence bu bankalar tarafından değil izleme şirketlerinin üzerinden yapılması lazım. emlak konut’un bir görevi de budur bence. Daire sattığımızda para bizim değil Emlak Konut’un kasasına giriyor. Ve ilerlemeye göre para serbest bırakılıyor.


Kayabaşı dışında ilgilendiğiniz başka lokasyonlar var mı? Yoksa bir süre daha Kayabaşı’nda mısınız?
Biz bu bölgedeyiz başka yere gitmeyiz demiyoruz. Ama Kayabaşı’nda talebin canlı olması ve bizim şirketin bölgede marka değerinin yüksek olması nedeni ile şu an o bölgedeyiz. 3 yıl kadar daha buradayız. Ama 3 yıl daha buradayız diye başka yerlere bakmıyoruz şeklinde algılanmasın.

Hangi lokaslonyar var ilgilendiğiniz?
Biz 200-300’ün üzerinde daire geliştirebileceğimiz arsalarla ilgileniyoruz. Sarıyer, Kartal, Başakşehir ve Küçükçekmece’de görüştüğümüz arsalar var ama henüz somutlaşmış bir şey yok.

YÜZDE 8 ZAM KAPIDA

Seçim sonrası konut fiyatlarında maliyet kaynaklı bir fiyat artışı bekleniyordu sizin var mı böyle bir beklentiniz?
İnşaat malzemeleri fiyatları 2013’in ilk çeyreğinde yüzde 7 artarken 2014 ilk çeyreğinde yüzde 11 artış oldu. Bu bir gerçek ki geçen yıla oranla inşaat maliyetleri yüzde 15’in üzerinde arttı. Ve bunları muhakkak fiyatlarımıza yansıtmamız lazım. Seçimlerden sonra yüzde 8 gibi bir artış olacağını öngörüyorum. Bu keyfi değil maliyet kaynaklı bir artış.

Peki bu piyasa şartlarda konut almak mantıklı mı? Tüketicilere bu konuda öneriniz nedir?
Seçim süreçleri her zaman sıkıntılı olmuştur. Cumhurbaşkanı seçimi öncesinde de bir takım sıkıntıların çıkacağını düşünüyoruz. Yükselen tansiyonla birlikte konut kredisi faiz oranlarının da biraz yukarı çıkmasını bekliyoruz. Şu anki faiz oranları iyi bir oran. Bir taraftan da inşaat maliyetleri artıyor bunu da unutmamak lazım.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER