Anasayfa >

Diğer Haberler >

Kanal İstanbul'un gecikmesi 3. Havalimanı maliyetini düşürecek!

Kanal İstanbul'un gecikmesi 3. Havalimanı maliyetini düşürecek!

17 Haziran 2014 Salı, 11:11:30
Kanal İstanbulun gecikmesi 3. Havalimanı maliyetini düşürecek!
Habertürk Gazetesi yazarı Ahmet Kıvanç'ın haberine göre, Kanal İstanbul projesinin gecikmesi, Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından geçen hafta temeli atılan Üçüncü Havalimanı'nda hesapları değiştirdi...

Kanal İstanbul projesinin gecikmesi, Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından geçen hafta temeli atılan Üçüncü Havalimanı'nda hesapları değiştirdi. İhale yapılırken, Kanal İstanbul'dan çıkan hafriyatın büyük bölümünün havalimanı zeminine dökülmesi öngörüldü. Kanal İstanbul'dan hafriyat gelmeyeceği için havalimanı daha düşük kotta inşa edilecek ve maliyette yaşanacak düşüş havalimanı kirasına yansıtılacak.

Üçüncü Havalimanı'nın yapılacağı bölgede deniz seviyesinden 37 metre aşağıda ve 160 metre yukarıda olmak üzere kot farkı bulunuyor. Yıllarca madencilik yapılan bölgede deniz seviyesinin de altına inilen yerler doldurulduktan sonra, PAT (Pist, Apron, Taksi) sahaları için ortalama 105 metre kotuna kadar dolgu yapımı planlandı. Bu amaçla yapılacak hafriyat 2.5 milyar metreküp olarak hesaplandı.

KANAL GECİKİNCE HESAP DEĞİŞTİ

Kanal İstanbul'un gecikmesi üzerine Üçüncü Havalimanı'nın dolgusunda kanaldan çıkacak hafriyatın kullanılması da gündemden çıktı. Ulaştırma Bakanlığı kaynakları, 105 metre kotunun Kanal İstanbul'dan gelecek hafriyata göre belirlendiğini, Kanal yetişmediği için havalimanının daha düşük kotta inşa edileceğini, bunun da maliyetleri aşağı çekeceğini belirtti. Üçüncü Havalimanı ihalesinde öngörülen 2.5 milyar metreküplük dolgu Türkiye'deki tüm barajlarda kullanılan dolgudan daha fazla rakamı ifade ediyor. Kaynaklar, hafriyat yükümlülüğünün azalacak olması nedeniyle maliyetin de ihalede öngörülenden daha düşük olacağını, inşaatın bitimiyle aradaki farkın hesaplanarak kira bedeline yansıtılacağını ifade etti.

Üçüncü Havalimanı için 25 yıllık işletme süresinde KDV hariç 22 milyar 152 milyon Euro kira bedeli ödenecek. Toplam yatırım tutarı da 10 milyar 247 milyon Euro olacak.

Ahmet KIVANÇ/HABERTÜRK

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER