Anasayfa >

Diğer Haberler >

XPS levhaları hava kirliliğini yüzde 50 azaltıyor!

XPS levhaları hava kirliliğini yüzde 50 azaltıyor!

05 Haziran 2014 Perşembe, 14:03:22
XPS levhaları hava kirliliğini yüzde 50 azaltıyor!
XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği, 5 Haziran Çevre Günü’nde enerji verimliliğine dikkat çekerek XPS levhaların çevreyi koruduğuna ve hava kirliliğini yüzde elli azalttığına dikkat çekiyor

Türkiye’de ısı yalıtımı bilincinin gelişmesini sağlayarak ülke ekonomisini ve çevreyi korumayı misyon edinen XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği’nin Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Eruslu, Dünya Çevre Günü’nde herkesi ısı yalıtımı konusunda daha bilinçli olmaya davet ediyor. Eruslu, yalıtıma yapılacak yatırımla ülke ekonomisinde yıllık ortalama 10 milyar doların üzerinde tasarruf sağlanacağını ve çevre kirliliğinin yüzde 50 azalacağını ifade etti. Eruslu, standartlara uygun, CE Belgeli markalar seçildiğinde ve doğru işçiliklerle uygulandığında XPS ısı yalıtım levhalarının, bina ömrü boyunca başlangıçtaki ısı yalıtımı performansını hiç kaybetmeden diğer ısı yalıtım malzemelerinden ayrıldığını da vurguladı.Ülkemizde ısı yalıtımı bilinci tam olarak oluşmadığı için yalıtım maliyetinin masraf olarak görüldüğünü belirten Eruslu, ısı yalıtımın binaların enerji verimliliğine katkısının getireceği yararların yeterince anlaşılamadığını vurguladı. Eruslu, “Isı yalıtımın getirdiği maliyetin payı, bir binanın toplam maliyeti içinde yüzde 3 ila 5 arasında değişiyor ve sağladığı tasarrufla birkaç yıl içinde kendini amorti ediyor. Bu maliyet, küresel ısınma yüzünden iklim değişiklikleri etkisine, dünyanın fosil yakıt kaynaklarının tükeneceği tehlikesi ve enerji için nükleer santrallere başvurulması karşısında çok önemsiz kalıyor.” dedi.

 


Yaşanan iklim değişiklikleri ile ilgili felaketlerle birlikte önemi iyice anlaşılan ısı yalıtımının isteğe bağlı olmaktan çıkıp zorunlu bir uygulama olduğunu belirten Emrullah Eruslu, enerji verimli binalara verilecek teşviklerin artması, mantolamanın özendirici teşvik mekanizmalarının geliştirilmesi, ülke ekonomisi açısından son derece olumlu olacaktır dedi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER