Anasayfa >

Diğer Haberler >

Torunlar zirveye oynuyor

Torunlar zirveye oynuyor

30 Ağustos 2012 Perşembe, 11:59:47
Torunlar zirveye oynuyor
2011 yılında 425 milyon TL satış geliri ile halka açık en büyük 2nci GYO olan Torunlar GYO, 2012 yılının ilk yarısı için 97 milyon TL net kâr açıkladı. Sabit kira gelirleri ile sermayesini güçlendiren Torunlar, kira geirlerini de yılın ilk 6 ayında yüzde 17.6 artırdı

2012 yılının ilk altı ayına ilişkin finansal sonuçları ve gelecek dönem beklentilerini açıklayan Torunlar GYO, kira gelirlerini yılın ilk ayında geçen yıla oranla yüzde 17.6 artırarak, 51.2 milyon TL gelir elde etti. Bu rakamlarla en yüksek salt gelir elden eden GYO olan Torunlar, yılın ilk yarısında yüzde 126.3 net kârlılık oranıyla kârını 97 milyon olarak açıkladı. Toplamda 3 milyar 751 milyon TL portföy değerine sahip olan Torunlar, bu değeri de yüzde 12 artırmış oldu. Türkiye'de gayrimenkul sektöründe beklenen durgunluğun yaşandığını belirten Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, "Türkiye'de büyüme oranları iyi yatırımlar devam ediyor. Belirli bir hız kesme görülüyor. Bu da Türkiye'nin faiz oranlarına çok duyarlı olmasından kaynaklanıyor. Faiz oranının 1'in üstünde olması sektörün hızını kesiyor"diye konuştu.


 
Yeni projeler rakamlara dahil değil
 
Finansal performans olarak 2013 sonuna kadar sektörün en büyüğü olmayı planladıklarını söyleyen Aziz Torun, portföylerine yeni projeler ekleyeceklerini, ilk altı aylık sonuçta Paşabahçe arazisine yapılacak yatırımları eklemediklerini belirtti. 2012 yılı ilk yarısı yatırım raporuna göre 1.224 milyon TL'lik yatırım yaptıklarını söyleyen Torun, "Bu rakamın Paşabahçe arazisine yapılacak yatırım ile 1,5 milyara çıkmasını bekliyoruz"dedi. Hayata geçirilecek yeni projelerinden de bahseden Aziz Torun, "Mecidiyeköy-Maslak hattında 2 proje daha hayata geçireceğiz. Birisi 3 bloktan;2 residance ve ofis bloğundan oluşan Ali Sami Yen arazisine inşa edeceğimiz proje olacak. O projenin ruhsatı alındı, çalışmalar başladı. Bir diğeri ise Gayrettepe Torun Tower adı verdiğimiz ofis alanındaki projemiz. Bir diğeri ise 2012 ilk yarısında 355 milyon TL'ye ihaleyle aldığımız Paşabahçe Eski Rakı Fabrikası arazisi. Boğaz'a yakışan bir simge haline getireceğiz. Bu konuda özelleştirmelerimiz devam ediyor"diye konuştu.
 

 
Mall Of İstanbul'da son 450 daire
 
2012 ilk yarısı değerlendirme raporunda satış gelirlerindeki düşüşü açıklayan Torunlar GYO Finanstan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İsmail Kazanç, "Gelirlerdeki düşüşün sebebi, ürünlerimizin azalması. Mall of İstanbul projemizde sadece 450 konut satışta kaldı. Yıl sonuna kadar bu rakamın 250'ye düşmesini bekliyoruz"diye konuştu.
 
2014 sonuna kadar 3 kat büyüme
 
2011 yılından 2014 yılına kadar 1milyar TL büyüklüğünde yatırım yapmayı planladıklarını açıklayan Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, "2014 sonunda 3 katı büyüme hedefliyoruz"diye konuştu
 

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER