Anasayfa >

Diğer Haberler >

Kartal dönüşüyor, yüzde 80 bina yıkılıyor!

Kartal dönüşüyor, yüzde 80 bina yıkılıyor!

18 Ağustos 2012 Cumartesi, 12:06:22
Kartal dönüşüyor, yüzde 80 bina yıkılıyor!
Metro hattının faaliyete geçmesiyle gayrimenkul değerinde artış beklenen Kartal’da bir yandan da kentsel dönüşüm telaşı yaşanıyor. Mülkiyet sorununu çözen belediye, parsellerini birleştirip büyütenlere “bonus sistemi” ile emsal artışı sağlıyor

Yelda Akgün

İstanbul’da inşaat sektörünün en canlı olduğu ilçeler arasındaki Kartal'da, yeni projeler peş peşe yükselmeye devam ediyor. Kadıköy-Kartal metro hattının hizmete girdiği ve kentsel dönüşümün başladığı bölgenin yüzde 80'i depreme dayanıksız yapı stokunun yerine, yepyeni ve sağlam binalara kavuşmak için hazırlık yapıyor. Kartal’da tapu sorununun tamamen çözüldüğünü açıklayan Belediye Başkanı Altınok Öz, "İlçemizde mülkiyet sorununu tamamen çözdük. Kartal’ın yüzde 80’i dönüşecek” diye konuştu. Bölgede normal emsal değerinin 1.75 olduğunu belirten Başkan Öz, halkın birleşip 5 bin metrekare üzerinde araziyi dönüştürme kararı alması durumunda bu oranın 2.25’e çıktığını, ada birliği sağlanması halinde ise yüzde 25 daha bonus verilerek emsalin 2.50’ye çıkarıldığını söyledi. Öz’ün belirttiğine göre, “Bonus sistemi” adı verilen uygulama, halkı dönüşüme teşvik etmek amaçlı uygulanıyor.‘3 GÜNDE RUHSAT ÇIKARIYORUZ’
1992’de hazırlanan tasfiye planıyla sanayi bölgesi olan Kartal’ın dönüşümüne başlandığına dikkat çeken Öz, "Kartal çok dinamik bir bölge. Bölgesel ağırlık yok. Türkiye’nin dört bir yanından insan burada yaşıyor. Kültürel serbestlik var. Aydos Ormanı içinde bir kent parkı, insanların denizle buluşması için 50 dönümlük sosyal tesis, İstanbul Su Sporları Merkezi, 1 milyon kişinin geçiş yapacağı kent meydanı projesi ve marina projesi ile Kartal İstanbul'un içinde başka bir şehir olacak” diye konuştu. Yatırımcıların önündeki bürokratik engellerin Kartal Belediyesi'nde yaşanmadığını vurgulayan Öz, “Ruhsat müracaatı yapan müteahhitler en fazla 3 işgününde ruhsatını alır” dedi. 3 yıldır kentsel dönüşüm için olgunlaştırma çalışmaları yaptıklarını anlatan Öz, şöyle devam etti: “Kazma vurma bölümüne geldik. Bir sitenin ve caminin yıkımına başlıyoruz. Kimsenin yerinden edilmediği bir dönüşüm olacak. Konut stokunun yüzde 80’i riskli. Dönüşüm şimdi başlıyor."

Yüzde 20-25 prim yapar’
Teknik Yapı, bölgede 7 büyük projeye imza attı. Kartal'ın daha da gelişeceğini söyleyen Teknik Yapı Holding Başkanı Nazmi Durbakayım, “Metro olan yerin ilerlememesi söz konusu değil. Bölge daha da prim yapacak. Finans Merkezi’nden sonra Ataşehir’de fiyatlar ulaşılamayacak oranlara geleceği için Kartal çok değerlenecek. Yüzde 20-25 artış olur” dedi.

‘Bölgede yatırıma devam’
Dap Yapı en büyük projelerini Kartal-Maltepe hattında hayata geçiriyor. DAP Royal Center, Dap Burgu, Dap Dalga Kule ve Tango Kule’yi inşa eden Dap Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, “Önümüzdeki süreçte hayata geçireceğimiz projeler tamamlandığında 4 bin ünite inşa etmiş ve bölgeye 15 kule kazandırmış olacağız. Yatırıma devam” dedi.  

‘Kartal’a çok inanıyoruz’
Ege Yapı'nın Kartal'da İz Tower ve İz Park adlı 2 projesi var. Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı, “Yatırımlarımız için arazileri incelerken, geleceğe dönük bölgeleri tercih ettik. Kartal’a çok inanıyoruz. İz Park, Kartal’ın iş ve yaşam merkezi olacak” dedi. 5 katlı iki kule ve 2 ile 5 katlı iki kısa binadan oluşacak projede, 102 bağımsız bölüm bulunacak.

ANADOLU’DA DUBAİ ESİNTİSİ ANADOLU’DA DUBAİ ESİNTİSİ
Safi Holding’in inşa ettiği Espadon Residence’ın tasarımı Dubai’deki Burj El Arap’ı andırıyor. 101 metre yüksekliğinde yapılan proje, üç blok fakat tek parça olacak. 136 konut ve 11 ticari bölümden oluşan proje, 3 bodrum, zemin ve 19 kat üzerine kurulacak. 1+1, 1.5+1 ve 2+1 daire tiplerinin mevcut olacağı projede fiyatlar 206 bin-1 milyon TL aralığında.

Saraya komşu gelecek
Kuzeyyıldızı Gayrimenkul Geliştirme ve İnşaat’ın yeni projesi Monumento Kartal, Adalet Sarayı'nın yanı başında yer alıyor. 90 home ofis, 42 rezidans ve 4 adet ticari alanın yer alacağı projede, toplantı salonları, spor salonu, kapalı yüzme havuzu, kapalı otopark ve SPA merkezi de bulunacak. Projenin teslim tarihi ise 2014 yılının başı olarak belirlendi.

emlak Konut 13 taşınmaz satın aldı
emlak konut GYO, şimdi de Kartal’da yeni projeler yapmaya hazırlanıyor. Kartal Çavuşoğlu Mahallesi sınırları içinde yer alan toplam 99 bin 581 metrekare yüzölçümlü 13 adet taşınmazı satın alan Emlak Konut GYO, söz konusu alanda karma kullanımlı olarak konut, rezidans ve ticaret alanlarından oluşacak yaklaşık 1700 bağımsız bölüm planlıyor.

YATIRIMCI DA KARTAL’A KAYIYOR
Yatırımcıların da son dönemde ilgisini çeken Kartal’da hayata geçirilen projelerin pek çoğunda stüdyo ve 1+1 tipinde daireler bulunuyor. Bu özelliğiyle yatırımcı profilini de harekete geçiren projelerde küçük daire satışlarında artış gözleniyor. Bölge ihtiyacının kaydığını fark eden inşaat yatırımcıları ise projelerini buna göre tasarlıyor.

169 SİTENİN İNCELEMESİ YAPILDI
Kartal’da ilçe genelinde 359 adet site bulunuyor. Dönüşüm için inceleme çalışmalarının başladığı bölgede, bu kapsamda E-5 altında 89 adet, E-5 üstünde 80 adet olmak üzere toplam 169 adet sitenin inceleme çalışması tamamlandı.

620 ADET TAPU VERİLDİ
Kartal Yakacık'ta devam eden tapu sorununun çözülmesi için çalışmalarına devam eden Kartal Belediyesi, yaşanabilecek sosyoekonomik mağduriyetin önüne geçmek için 620 adet tapuyu hak sahiplerine teslim etti.

KARTAL
KİMLİK KARTI
Nüfusu: 31.2 km2
Yüzölçümü: 432.199
Bina sayısı: 32 bin 574
Havalimanı: Pendik merkezden 7 km
Toplam inşaat ruhsatı: 720
Yeni işyeri ruhsatı: 924

Metro hattında en çok kira artışı Kartal’da gözleniyor
İstanbul’da Anadolu yakasının ilk metro hattı olma özelliğini taşıyan Kadıköy-Kartal metrosunun açılmasıyla, hattın bulunduğu güzergâhtaki semtlerde satılık ve kiralık daire fiyatlarının yükselmesi öngörülüyordu. Yapılan araştırmalar şimdiden yüzde 30’un üzerinde değer artışı yaşandığını gösteriyor. Değerleme uzmanlarının yaptığı açıklamalarda en çok kira artışının Kartal’da olduğu görülüyor. 2011 yılında ortalama 900 TL olan kira fiyatlarının 2012 yılında 1100 TL'yi bulduğu belirtiliyor. Ulaşım ağının gelişmesi, Adalet Sarayı'nın açılması gibi faktörler bölgenin değer artışı yaşamasında önemli etken oluyor.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER