Anasayfa >

Diğer Haberler >

Neo Yapı’ya İflas Davası Açıldı!

Neo Yapı’ya İflas Davası Açıldı!

27 Ağustos 2018 Pazartesi, 11:29:15
Neo Yapı’ya İflas Davası Açıldı!
Göktürk’te hayata geçirdiği lüks villa projeleri ile bilinen Neo Yapı hakkında iflas davası açıldı. “Neo” markalı projelerden konut alan yüzlerce vatandaş ise ortada kaldı. Bankalara ve piyasaya yüklü miktarda borcu olan şirket merkezi kapandı. Mağdurlar yetkililere ulaşmak istiyor fakat muhatap bulamıyor…

İstanbul Göktürk ve Arnavutköy’de hayata geçirdiği “Neo” markalı lüks villa projeleri ile bilinen Neo Yapı hakkında iflas davası açıldı.

Bankalara ve piyasalara yüklü miktarda borcu olan şirketin merkezi kapandı. Şirketten daire satın alan vatandaşlar ise ortada kaldı. Mağdurlar muhatap arıyor fakat bulamıyor.

18 yıl önce Kadir Aydın ve Feridun Uzunyol tarafından kurulan Neo Yapı Arazi Geliştirme İnşaat San. Ve Tic. AŞ, ağırlıklı olarak Göktürk ve Arnavutköy Bolluca’da projeler geliştiriliyor. Projeler daha çok orta ve üst gelir grubuna hitap ediyor. Neo Yapı’nın geliştirdiği projelerde fiyatlar 500 bin TL ile 2 milyon TL arasında değişiyor. Şirketin projelerinden konut satın alanlar ortada kaldı. Vatandaş muhatap bulamıyor. Mülk sahiplerinin bir kısmı tapularını alamazken bir kısmı ise teslim alamadı.

Dinçer Gökçe’nin haberine göre şirketin iflası talebi ile İstanbul Asliye Ticaret Mahkemesinde dava açıldığı belirlendi. Dava dosyasında yer alan belgelere göre, geçen ayın sonunda Neo Yapı hakkında iflas talepli icra takibine gidildi. Şirket, gönderilen ödeme emrine itiraz etmedi. Ödeme emrine süresi içinde itiraz edilmemesi nedeni ile şirketin iflasını içeren bir dava açıldı. Alacaklı konumda olan G. A. E. adına açılan davada, davalı şirketin malları için de muhafaza tedbirleri uygulanması talep edildi.

170 MİLYON  BORÇ
Edinilen bilgilere göre şirketin bankalara, taşeron firmalara ve piyasaya 170 milyon lirayı aşkın borcu bulunuyor. Şirketin 30 milyon liralık çeklerinin ise karşılığı olmadığı için yazıldığı anlaşıldı.

KREDİ VEREN BANKACI DA MAĞDUR
Alacaklı bankalar şirkete yönelik icra takibine geçerken, daire veya villaları bankalara ipotek edilen mülk sahipleri de haciz tehdidi ile karşı karşıya. Şirketin geliştirdiği projelerden mülk alan kişiler arasında, çok sayıda avukat, doktor, hava yolu şirketleri çalışanları ve mühendisler bulunuyor. ‘Neo Yapı mağdurları’ olarak anılan grupta, şirketin projesine kredi veren bankacılar da bulunuyor. Konu ile ilgili şirket yetkililerine ise ulaşılamadı.Konu ile ilgili ulaşmaya çalıştığımız şirket yetkililerinden ise dönüş olmadı.

ÇOK MAĞDUR VAR
Şirketin projelerine yatırım yapan bir kısım alacaklı adına dosyayı takip eden Av. Özgün Öztunç, “Denetim eksiklikleri neticesinde inşaat şirketlerinden daire satın alan tüketiciler büyük bir mağduriyet yaşıyor. Tüketiciler, ödemelerini bitirmiş oldukları hatta teslim alıp oturmakta oldukları dairelerin tapularını alamadan daireler üzerine onlarca haciz ve ipotek konulması sorunu ile karşılaşıyorlar.  İnşaat firmalarının, yasa ve yönetmeliklerin gördükleri şartları sağlayıp sağlamadığı hususuna ilişkin yeterli denetim yapılmadığından tüketicilerin bu gibi durumlarda alacaklarını tahsil etme imkanları bulunmuyor. Burada tüketicilerin de dikkat etmesi gerekir. En önemli husus; daire satın alacak olan tüketicilerin 'Gayrimenkul Satış Vaadi Sözleşmesi'ni noterde düzenleyip imzalayarak tapuya şerh ettirmeleri gerektiğidir. Zira, sözleşmenin tapuya şerh edilmesi halinde tüketici inşaat firmasının yaşamış olduğu finansal sıkıntı neticesinde konulabilecek haciz veya ipotek tehdidi altında olmayacaktır"

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
Misafir - 27 Ağustos 2018 Pazartesi, 14:22 İşbankası, Anadolu bank, Burgan bank gibi bankaların usulsuz islemleri var. Evlerin satıldıgı ve oturanlar oldugu bilinmesine rağmen kredi verildi ve ipotek olarak kabukl edildi. Yüzlerce insan devlet ve bankalar eliyle mağdur ediliyor. CEVAPLA
Misafir - 27 Ağustos 2018 Pazartesi, 14:20 Bankaların çok ü CEVAPLA
DİĞER HABERLER