Anasayfa >

Diğer Haberler >

1610 Yaşındaki Boukoleon Sarayı Açık Hava Müzesi Oluyor!

1610 Yaşındaki Boukoleon Sarayı Açık Hava Müzesi Oluyor!

08 Ağustos 2018 Çarşamba, 11:32:44
1610 Yaşındaki Boukoleon Sarayı  Açık Hava Müzesi Oluyor!
İstanbul’un tarihi yarımada içindeki 1610 yaşındaki Boukoleon Sarayı açık hava müzesi oluyor. Restorasyon çalışmaları tamamlandıktan sonra müze olarak vatandaşların ziyaretine açılacak…

Bitki örtüsü ile kaplanan İstanbul’un saklı sarayı 1610 yaşındaki Boukoleon Sarayı’nda restore edilerek açık hava müzesine dönüştürülecek. Tarihi sarayda çalışmalar tamamlanınca “açık hava müzesi” olarak hizmet verecek.
İstanbul’un tarihi yarımada içindeki Boukoleon Sarayı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından restore edilecek.

İstanbul 4 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’ne sunulan Restorasyon Projesi’nin onayını müteakip, Bizans Sarayı’nın Restorasyonuna başlanacak.

Koruma Kurulu’na önerilen Restorasyon Projesi’nde, Boukoleon Sarayı, Açık Hava Müzesi olarak fonksiyonlandırıldı. Koruma Kurulu’na sunulan Restorasyon Projesi Raporu kapsamında yapılması önerilen çalışmalar arasında, çimento esaslı harç, dolgu malzemesi ve derzler; yapı üzerindeki kablo ve boru gibi tesisat malzemeleri, demir doğrama kapı, parmaklık, bitişik inşa edilmiş duvar vb. muhdes (sonradan yapılan) elemanların kaldırılarak temizlenmesi, yapının duvarlarında, zemininde ve üst örtüsünde görülen odunsu ve otsu bitkisel oluşumlar ve sarmaşıkların müdahale kararlarında anlatıldığı şekilde temizlenmesi, yer alıyor.

Parça kopması görülen bölümlerde veya yapı elemanlarında onarım yapılacak. Malzeme kaybı olan bölümlerde tamamlama yapılacak. Erime ve aşınma gözlemlenen yerlerde onarım yapılacak. Boukoleon Sarayı ile demiryolu arasında bulunan, üzeri çimento sıvalı moloz taş duvar kaldırılacaktır. Yerine projede belirtilen ölçülerde korkuluk yapılacak. Ziyaretçilerin yapıya zarar vermeden ve güvenle dolaşabilmeleri için projede belirtilen şekilde ve güzergahta ahşap yürüyüş yolu yapılacak. İmparator İskelesinin doğu cephesinde, projede belirtilen konumda, ölçülerde ve derinlikte havuz yapılacak. Sarnıcın giriş bölümüne denk gelen yerde, geçiş için ahşap köprü yapılacak. Boukoleon Sarayı’nın önünde bulunan park kaldırılacak, Projede belirtilen konumda ve ölçüde, yeraltında bir müze yapısı inşa edilecek. Ayrıca ziyaretçilerin dolaşımı için projede gösterildiği şekilde çevre düzenlemesi ve taş döşeme gezi yolu yapılacak.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER