Anasayfa >

Diğer Haberler >

Arsa ve Arazi Birim Değeri Nedir?

Arsa ve Arazi Birim Değeri Nedir?

03 Ağustos 2018 Cuma, 16:43:47
Arsa ve Arazi Birim Değeri Nedir?
Arsa ve arazi birim değeri nedir sorusunun yanıtını detayları ile haberimizde görebilirsiniz…

emlak Vergisi Kanunu’nun 9/b ve 19/b maddeleri ile Vergi Usul Kanunu’nun 49. maddesi (b) fıkrasına göre, arsa ve arazi takdirleri her 4 yılda bir yapılarak bulunan yeni değerler takip eden bütçe yılından itibaren uygulanıyor.

26 Aralık 2017’de yayınlanan Emlak Vergisi Kanunu Genel Tebliği ile emlak değerleri yeniden belindendi.  
Buna göre;
“Takdir komisyonlarınca, 2017 yılında 2018 yılı için takdir edilen asgari ölçüde arsa ve arazi birim metrekare değerlerinin 2017 yılında uygulanan birim değerlerin %50’sinden fazlasını aşması durumunda 2018 yılına ilişkin bina ve arazi vergi değerlerinin hesabında, 2017 yılında uygulanan birim değerlerin %50 fazlasının esas alınacağı ve takip eden 2019, 2020 ve 2021 yıllarında da bina ve arazi vergisi matrahları ile asgari ölçüde arsa ve arazi metrekare birim değerlerinin bu şekilde belirlenen değerler üzerinden hesaplanacağı ilişkin açıklamalara bu Tebliğde yer verilmiştir. Ayrıca, bu şekilde belirlenen değerler emlak vergi değeri veya asgari ölçüde arsa ve arazi metrekare birim değerleri esas alınarak uygulanan vergi, harç ve benzeri mali yükümlülükler için de dikkate alınacaktır.”

Yani emlak değer artışı 2017 yılında uygulanan birim değerinin yüzde 50’sinden fazla olamayacak.
Emlak, arsa ve arazi birim değerleri ilçe ilçe hatta mahalle mahalle değişiklik gösteriyor.

Peki arsa birim değerini nasıl öğreneceksiniz. Arsa birim sorgulama işlemini www.gib.tr adresinden kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Bunun için siteye giriş yapıyorsunuz ve bulunduğunuz ili seçip göster diyorsunuz. Sonrasında o ildeki tüm mahallelerde ilçe ilçe hatta mahallle mahalle birim değerleri karşınıza çıkıyor.


SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER