Anasayfa >

Diğer Haberler >

Ev Sahibi Doğalgaz Abonelik Ücreti 2018!

Ev Sahibi Doğalgaz Abonelik Ücreti 2018!

03 Ağustos 2018 Cuma, 14:51:52
Ev Sahibi Doğalgaz Abonelik Ücreti 2018!
Ev sahibi doğalgaz abonelik ücreti 2018 ne kadar? Doğalgaz abonelik işlemleri için gerekli belgeler neler? Tüm soruların yanıtı detayları ile haberimizde…

Doğalgaz abonelik işlemleri doğal gaz bağlantı sözleşmesi yapılması ve doğal gaz dağıtım şebekesi hattının bina iç tesisatına bağlanması için gerekli hattın projelendirilmesi, imalatı, kontrol ve onay işlemlerini kapsıyor. Bu işlemler için bağımsız bölüm maliki ya da yetkili temsilcisi tarafından bağlantı sözleşmesi imzalanıyor ve işlem esnasında EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu) tarafından belirlenen abone bağlantı bedeli alınıyor.

Peki abone bağlantı bedeli nedir? Şöyle, Dağıtım şebekesinin abone iç tesisatına bağlantısı için gereken proje, işçilik, malzeme, kontrol ve onay harcamaları ile sayaç, sayaç bağlantı malzemeleri ve sayaç montaj bedelleri toplamının abone başına düşen payını ifade eden sabit bedeldir. Abone bağlantı bedeli bir defaya mahsus olmak üzere alıyor.

DOĞALGAZ ABONE ÜCRETİ NE KADAR?
Konut amaçlı kullanım ve konutlarla aynı binada bulunan konut harici kullanımlar için abone bağlantı bedeli, bağımsız bölümün ilk 200 metrekaresi için 514 TL +KDV, 200 metrekaredenden büyük yerlerde ilave her 100 metrekare için 424 TL +KDV tahsil ediliyor.
Abonelik işlemi tamamlanan kişinin “doğalgaz abonelik sözleşmesi” imzalaması gerekiyor. Sözleşme işlemi esnasında tahakkuk edilen güvence bedeli ise faturaya yansıtılıyor.

DOĞALGAZ GÜVENCE BEDELİ
Tesisat    Bedel
 Kombi + Ocak     427 TL
 Kombi + Doğalgaz Sobası + Ocak      791 TL/adet
 Doğalgaz Sobası + Ocak + Şofben      427 TL
 Kombi      406 TL/adet
 Doğalgaz Sobası      364 TL/konut
 Merkezi Sistem      364 TL x BBS(Bağımsız Bölüm Sayısı)
 Ocak      21 TL
 Şofben     42 TL

DOGALGAZ ABONELİK İŞLEMERİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR
a) Sözleşme yapılacak yerin tüketim noktası numarası,
b) Mal sahibi ise tapu, kiracı ise kira kontratı fotokopisi,
c) Sözleşme yapacak kişinin TC Kimlik Numaralı resmi kimlik beyanı,
d) Sözleşmenin üçüncü şahıslar tarafından yapılması durumunda noter onaylı vekaletname fotokopisi,
 
Yabancı uyruklu vatandaşlardan ilave olarak;
Tapu sahibi ise Pasaport beyanı ve fotokopisi,

Tapu sahibi değil ise İkamet tezkeresi alması zorunlu olan yabancılardan geçerli tarihli ikamet tezkeresi beyanı ve fotokopisi, istisnai haller kapsamındaki yabancılardan ise hüviyet varakası beyanı ve fotokopisi isteniyor.
 


SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER