Anasayfa >

Diğer Haberler >

Zeytinburnu Nako Arazisinin Dönüşümüne Danıştay Dur Dedi!

Zeytinburnu Nako Arazisinin Dönüşümüne Danıştay Dur Dedi!

01 Ağustos 2018 Çarşamba, 09:24:34
Zeytinburnu Nako Arazisinin Dönüşümüne Danıştay Dur Dedi!
Zeytinburnu Nakliyeciler Sitesi arazisinin kentsel dönüşüm kapsamında riskli ilan eden bakanlar kurulu kararını Danıştay, deprem riskine ilişkin yeterli teknik raporun olmadığına dikkat çekerek durdurdu. Söz konusu 156 bin metrekarelik arsanın yaklaşık 53 bin metrekaresini 2014 yılında Suudi Arabistan merkezli Akzirve Gayrimenkul satın almıştı. Şirket söz konusu arsa üzerinde konut ve ofis birimlerinden oluşan karma proje planlıyor…

Zeytinburnu Nakliyeciler Sitesi arazisinin dönüşümü Danıştay’a takıldı. Danıştay 14.dairesi kentsel dönüşüm kapsamında riskli ilan edilen bakanlar kurulu kararı, yeterli teknik raporun olmadığı gerekçesiyle durdurdu.

156 bin metrekarelik arsanın yaklaşık 53 bin metrekaresini 2014 yılında Suudi Arabistan kökenli Akzirve Gayrimenkul satın almıştı. Şirket söz konusu arsa üzerinde konut ve ofislerden oluşan karma bir proje planlıyor.

Bölge sakinlerinin avukatı Pervin Çelik karara ilişkin şunları söyledi: “Akzirve, anlaşmaya katılmayanların mülklerinin satışını talep etti. ÇŞB İstanbul İl Müdürlüğü satış kararı aldı ve malikler satış baskısı altında önlerine konulan sözleşmeyi itiraz hakkı olmaksızın imzalamak zorunda kaldı. Davalar devam ederken 6 Ocak 2018’de, maliklere önceden bildirim yapılmadan ve zaman tanınmadan bir gecede zorla tahliye ve yıkım yapıldı. Bu alanda yapılan uygulamalar ağır mülkiyet hakkı ihlallerine neden oldu. Mülkiyet hakkı ancak kamu yararı amacıyla kısıtlanabilir ve bu yapılırken kamu yararı hiçbir şüpheye yer vermeyecek şekilde açık ve somut biçimde ortaya konulmalıdır. Bugün, yetersiz ve hatalı bir teknik raporla buranın riskli alan ilan edildiği ortaya çıkmıştır. Bu olayda yaşananlar, 6306 S.K’nın düzeltilmesi ve kötüye kullanımların önüne geçilmesi gerektiğini göstermiştir. Bu alanda yapılan uygulamalar ağır mülkiyet hakkı ihlallerine neden oldu, bu hukuka aykırılıklara sebep olanlar ve yetkililer ise sorumludur. Bundan sonra buna yönelik yasal süreçleri başlatacağız.”


İstanbul Zeytinburnu’ndaki 156 bin metrekarelik arazi üzerine kurulu olan Zeytinburnu Nako arazisi, Akzirve Gayrimenkul tarafından satın alınmak istendi. 180 ortaklı İstanbul Nakliyat Ambarları İşletme Kooperatifi’ne (NAKO) ait arazideki 245 ambar için 750’şer bin dolar nakit, 250 bin dolarlık da daire teklif edildi. Nakliyecilerin bir kısmı firmayla anlaşma sağlarken bir kısmı da teklifi kabul etmedi. Şirket arazinin 53 bin metrekaresini satın aldı. Bu arada Şubat 2017’de Bakanlar Kurulu kararıyla arazi kentsel dönüşüm kapsamında riskli alan ilan edildi. Nakliyeciler karara karşı dava açtı. Akzirve Gayrimenkul daha sonra 3’te 2 çoğunluğu sağladı ve yapı ruhsatını aldı. Anlaşma sağlamayan bölge sakinleri ise İstanbul 3. İdare Mahkemesi’nde yapı ruhsatlarının iptal edilmesi için de dava açtı. Mahkeme yapı ruhsatlarının yürütmesinin durdurulmasına karar verdi. Danıştay 14. Dairesi de 11 Haziran’da Bakanlar Kurulu’nun “riskli alan” kararını yeterli teknik raporun hazırlanmadığını belirterek oybirliğiyle durdurdu.


SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER