Anasayfa >

Diğer Haberler >

İstanbul’da Su Kesintisi Artık Tarih Oluyor!

İstanbul’da Su Kesintisi Artık Tarih Oluyor!

03 Temmuz 2018 Salı, 14:43:50
İstanbul’da Su Kesintisi Artık Tarih Oluyor!
İski İstanbul’da su kesintisi sorununu çözmek için yeni bir proje başlattı. Yeni uygulama ile birlikte İstanbul’da su kesintisi tarih oldu. Uygulamayla yaklaşık 342 bin İstanbullunun 16 saat süre ile susuz kalmasının önüne geçilmiş oldu…

İstanbul Su ve Kanalizasyon Genel Müdürlüğü’nün (İSKİ) İstanbul’da su sorunu çözmek için başlattığı yeni proje ile birlikte İstanbul’da su kesintisi tarih oldu.

İSKİ, uygulamaya başladığı “Hot-Tapping Stoople” sistemiyle boru hatlarındaki planlı bakım-onarım ve yenileme işlemlerini su kesintisi yapmadan arızayı giderecek.

Sistem ilk olarak Kadıköy’de uygulandı. Uygulamayla yaklaşık 342 bin İstanbullunun 16 saat süre ile susuz kalmasının önüne geçilmiş oldu.

Sistem hakkında açıklamada bulunan İSKİ kontrol mühendisi Hasan Bardakçı, “Hot-Tapping Stoople” sistemi canlı boru hatlarında, basınç altındaki boru hatlarında özel geliştirilmiş ekipmanlarla delik açma yöntemidir. Burada yaptığımız çalışma” Hot-Tapping Stoople” sistemidir. Önce boruyu deleceğiz, daha sonra basınç altındaki boruya bir tıkayıcı koyarak boru hattında bir körleme yaparak kesinti yapmadan döviz yollarımızı yaptıktan sonra da bu işlemi geriye çevireceğiz” dedi.

Her arızayı bu sistemle gidereceklerini vurgulayan Bardakçı, ”Bu sistem ani gelişen arızalar dışında her türlü bakım, onarım, revizyon, braşman alma ve boru körertme bütün işler yapılabiliyor. Bu sistemde kullanılan malzemelerin yüzde 70’i yerlidir fitingser yüzde yüz yerlidir. Daha önce ARGE çalışması için küçük çapta uygulamaları yapıldı ama büyük çapta ilk defa yapıyoruz” diye konuştu.

Bardakçı, “Yılsonuna kadar Kadıköy’de 2, Kartal’da 2 farklı nokta olmak üzere 4 ayrı bölgede “Hot-Tapping Stoogle” sistemiyle kesintisiz yenileme işlemi gerçekleştirilecek. Türk mühendislerin desteğiyle yüzde 70 oranında yerli imkanlarla üretilen sistemin yüzde 100 yerli imal edilmesi için özel çalışma yürütüyoruz” diye konuştu.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER