Anasayfa >

Diğer Haberler >

Ermeni Mezarlığına “ Rezidansa” İzin Çıkmadı!

Ermeni Mezarlığına “ Rezidansa” İzin Çıkmadı!

13 Haziran 2018 Çarşamba, 10:19:10
Ermeni Mezarlığına “ Rezidansa” İzin Çıkmadı!
Sarıyer Çayırbaşı’nda mülkiyeti Surp Hripsimyans Ermeni Kilisesi Vakfı’na ait olan ermeni mezarlığının imara açılmasına İBB meclisinden onay çıkmadı…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin Haziran ayı toplantısı yapıldı. Daha önce komisyona havale edilmiş dosyalardan 53’nün raporu hazırlanan meclis gündemine alındı.  Raporlar komisyondan geldiği gibi oybirliği ile kabul edildi.  Meclis’te sadece Sarıyer Çayırbaşı’ndaki 5 bin metrekarelik mezarlık alanının imara açılması reddedildi.

Arazinin sahibi konumundaki Surp Hripsimyans Ermeni Kilisesi Vakfı, geçen yıl ağustos ayında İBB'ye başvuruda bulunarak, planlara mezarlık alanı olarak işlenmiş olan arazinin ticaret ve konut alanına alınmasını istedi. Çayırbaşı tünelinin yakınında bulunan arazinin imar planlarının değiştirilmesi talebinde şöyle denildi: "Söz konusu alan ve çevresinin yapısı dikkate alındığında kararın bölge için ihtiyaç duyulan bir hizmet alanı olduğu görülecektir."İBB Meclisi, Ermeni Vakfı'nın teklifini oybirliğiyle reddetti.

İBB, söz konusu Ermeni Vakfı'nın talebiyle ilgili olarak İstanbul 3 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'ndan görüş sormuştu. Kurulun 5 Ekim 2017 tarihli kararında şu ifadeler yer almıştı: "İstanbul İli Sarıyer İlçesi Çayırbaşı Mahallesi 538 ada 8-9 parsellerde yer alan mezarlığın korunması gerekli kültür varlığı olarak tescil edilmesine, koruma grubunun II. grup olarak belirlenmesine, söz konusu mezarlığın giriş kapısı ve bahçe duvarları ile birlikte bütününe yönelik olarak hazırlanacak rölöve, restitüsyon ve restorasyon projelerinin kurulumuza iletilmesine karar verildi."

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER