Anasayfa >

Diğer Haberler >

Karaköy’ün Yeni İskelesi 29 Mayıs'ta Açılıyor!

Karaköy’ün Yeni İskelesi 29 Mayıs'ta Açılıyor!

22 Mayıs 2018 Salı, 11:14:37
Karaköy’ün Yeni İskelesi 29 Mayısta Açılıyor!
2008’de şiddetli lodos nedeniyle sulara gömülen Karaköy İskelesi’nin yerine yapılan akıllı yüzer İskele Karaköy'e getirildi. İskele 29 Mayıs'ta hizmete açılmaya hazırlanıyor…

Karaköy yeni iskelesine kavuşmak için gün sayıyor. 2008’de şiddetli lodos nedeniyle sulara gömülen Karaköy İskelesi’nin yerine akılı yüzer iskele yapılıyor. Karaköy yeni yüzer iskelenin ne zaman açılacağı ise merak konusu.

Tuzla’da bir tersanede inşa edilen 2 bin 236 metrelik Karaköy yeni iskele iç donanımının yapılması için Haliç Tersanesi’ne getirilmişti.

Tuzla'da yapıldıktan sonra Haliç Tersanesi'ne çekilen yüzer iskele, 4 römorkör tarafından tersaneden çekilerek Karaköy'e getirildi.


Karaköy'deki yerine yerleştirildi. Yapılacak montaj işleminin ardından iskele 29 Mayıs'ta kullanıma açılacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından yüzde yüz yerli üretimle inşa edilen Karaköy yüzer iskelesi  2 bin 236 metrekare alanı kapsıyor. 

Deniz üzerinde yüzer olarak tasarlanan iskele, 81 metre boyunda, 27.6 metre eninde. 3.5 metre yüksekliğe sahip olan Karaköy yeni iskelesinin ana güverteden çatıya olan yüksekliği 7.5 metre ve yaklşık 2 bin ton ağırlığında. İskele, sancak ve deniz tarafındaki alınlık tarafından aynı anda 3 vapur yanaşarak yolcu indirip, bindirebilecek.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER