Anasayfa >

Diğer Haberler >

Marmaracık Tabiat Parkı Doğal Sit Alanı Olarak Tescillendi!

Marmaracık Tabiat Parkı Doğal Sit Alanı Olarak Tescillendi!

16 Mayıs 2018 Çarşamba, 15:42:32
Marmaracık Tabiat Parkı Doğal Sit Alanı Olarak Tescillendi!
Sarıyer Rumeli Feneri Mahallesi Marmaracık Tabiat Parkı’nın bir kısmı bakanlık tarafından “Doğal sit-nitelikli koruma alanı” olarak tescillendi…

HABER:Şengül KIRMIZITAŞ

İstanbul Sarıyer Rumeli Feneri Mahalleis Marmaracık Tabiat Parkı’nın bir kısmı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından “Doğal sit-nitelikli doğal koruma alanı” olarak tescil edildi.

İlgili karar bakanlığın duyuru panosunda şöyle yer aldı;
“27 Ekim 2017 tarihli ve 30223 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe giren “Korunan Alanların Tespit, Tescil ve Onayına İlişkin Usul ve Esaslara Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” in 2.Maddesi (j) bendi “Anıt ağaçlar hariç, tabiat varlıklarının ve doğal sit alanlarının tescil kararları Resmi Gazete’ de yayımlanır ve Bakanlığın internet sitesinde bir ay süreyle duyurulur.” hükmü gereği ekteki haritada belirtilen doğal sit alanının tescili duyurulur ve tebliğ olunur.”

2011 yılında ilan edilen Tabiat Parkı, ismini batısında bulunan koydan alıyor. Mavromoloz ormanları içinde yer alan Marmaracık Koyu Tabiat Parkı, 7,42 hek  tar alanı kapsıyor. Park, Feneryolu Yaban Hayatı Geliştirme Sahası içinde yer alıyor.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER