Anasayfa >

Diğer Haberler >

Kira Ödemelerinde Vergi Kesintisi!

Kira Ödemelerinde Vergi Kesintisi!

02 Nisan 2018 Pazartesi, 15:51:15
Kira Ödemelerinde Vergi Kesintisi!
Kira ödemelerinde vergi kesintisine dair merak ettiklerinizin tümü haberimizde…

Gayrimenkul sermaye iradına konu olan mal ve hakları kiralayan Gelir Vergisi Kanunu’nun 94’ üncü maddesinde sayılan kişi, kurum ve kuruluşlar, kira ödemeleri üzerinden gelir vergisi kesintisi (tevkifat) yapmak zorundadırlar.

Kiracılar ödedikleri brüt kira üzerinde yüzde 20 gelir vergisi kesintisi yapmak zorunda. Bu vergi kesintisi, gelecek aylara veya yıllara ait olmak üzere peşin ödenen kira bedeli üzerinden de yapılacaktır. Örneğin; 3 aylık veya 1 yıllık işyeri kirası peşin tahsil edildiğinde, bu durumda peşin tahsil edilen kiranın tamamı vergi kesintisine tabi tutulacaktır.

Kiracı basit usulde vergilemeye tabi bir mükellef ise, vergi kesintisi yapma yükümlülüğü bulunmadığından, kira ödemesi üzerinden vergi kesintisi yapmayacaktır.

Kiraya verilen hem işyeri hem de konut olarak kullanıyorsa, kiralanan yerin tamamı ya da bir kısmı işyeri olarak kullanılıyorsa kira bedelinin tamamı vergi kesintisine tabi olacak.

Kira stopajı olarak da bilinen kira vergi kesintisi, gelecek aylara ya da yıllara ait olmak üzere peşin ödenen kira bedeli üzerinden yapılacak.Örnek verecek olursak 6 aylık ya da bir yıllık işyeri kirası peşin tahsil edildiğinde peşin tahsil edilen kiranın tamamı vergi kesintisine tabi olacak.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER