Anasayfa >

Diğer Haberler >

İBB’den “Ayçiçeği Tarlasına 12 Kat İnşaat İzni” Haberine Yanıt Geldi

İBB’den “Ayçiçeği Tarlasına 12 Kat İnşaat İzni” Haberine Yanıt Geldi

08 Aralık 2017 Cuma, 17:51:54
 İBB’den  “Ayçiçeği Tarlasına 12 Kat İnşaat İzni”  Haberine Yanıt Geldi
Kiptaş’ın Silivri arsasının imar durumunu değiştirerek kat sınırını 2 kattan 12 katan çıkan İBB, basında konuyla ilgili çıkan eleştirel haberlere yanıt verdi…

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı (İBB), İBB şirketlerinden kiptaş’ın 4 Nisan 2017’de tapusunu aldığı Silivri arsasının imar durumunu değiştirdi. Yeni imar planı ile birlikte 2 kat sınırı 12 kata çıktı. Habertürk Gazete’sinde yer alan habere göre 173 bin 607 metrekarelik arazinin emsali 0.45’ten 1.10’a çıkarılarak toplam inşaat alanı 79 bin metrekare artırılmış oldu. Konuyla ilgi İBB’den  yazılı açıklama geldi.

Açıklamada şöyle denildi;
 “Haberde bahsedilen yer Ayçiçek tarlası değil imarlı bir alandır. KİPTAŞ burada kâr amacı gütmeden dar gelirli vatandaşlarımıza konut yapacaktır.

Adı geçen parselde 12 katlı binalar yapılması söz konusu değildir. Sosyal konut olarak inşa edilmesine karar verilen projenin 6 - 8 kat olması planlanmakta olup, nihai yükseklik proje sürecinde değerlendirilecektir.

KİPTAŞ sosyal konut projelerinde sosyal faydayı önemsemektedir. Silivri Projesi KİPTAŞ’ın sosyal konut üretimi kapsamında geliştirdiği bir projedir. Amaç; hiç evi olmayan ve istanbul’da ikamet eden dar gelirli vatandaşlarımızı kira öder gibi ev sahibi yapmaktır. Sosyal konut kapsamında yaptığımız bundan önceki projelerimize on binlerce başvuru olmuştur.

Ayrıca tüm bu arazi içerisinde sadece konut inşaatı yapılacağı bilgisi eksik bir bilgilendirmedir. Konutların yanı sıra, sosyal donatı alanları; okul, sağlık ocağı, cami, çocuk oyun alanları ve yeşil alanlar da projede yer almaktadır.

KİPTAŞ sosyal konut algısını daha yukarıya taşıma gayreti içerisinde, tüm sosyal donatı alanları içerisinde , inşaat kalitesi üst düzeyde olan projeler üretmekte, dar gelirli vatandaşlarımızın yaşanabilir ölçülere sahip kaliteli ve donanımlı konutlarda yaşaması için çalışmaktadır.”

CHP grubu 16 Aralık’ta askıdan inecek olan imar planına itiraz için mahkemeye gidiyor. Silivri Belediyesi de kararın iptali için imza kampanyası başlattı.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER