Anasayfa >

Diğer Haberler >

Trabzon Limanı Halka Arz Ediliyor

Trabzon Limanı Halka Arz Ediliyor

04 Aralık 2017 Pazartesi, 16:33:37
Trabzon Limanı Halka Arz Ediliyor
Trabzon Limanı halka arzı için düğmeye basıldı. SPK ve Borsa İstanbul’a halka arz için başvuruda bulunundu. Trabzon Limanı, borsada işlem gören ilk liman olacak…

Trabzon Limanı halka arz ediliyor. Albayrak Grubu'nun 2033'ün sonuna kadar işletme hakkına sahip olduğu Trabzon Limanı’nın halka arzı için Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve Borsa İstanbul AŞ'ye başvuruda bulunuldu.

Halka arzın SPK ve Borsa İstanbul yönetiminin onayları çerçevesinde 2018 yılı başlarında tamamlanması hedefleniyor.

Trabzonport'tan yapılan açıklamaya göre, Trabzon Limanı'nın halka arzı için Deniz Yatırım ile anlaşma imzalandı.Trabzon Limanı İşletmeciliği AŞ'nin 21 milyon TL olan çıkarılmış sermayesinin yüzde 30'una tekabül eden ve Albayrak Turizm Seyahat İnşaat Ticaret AŞ'ye ait 6 milyon 300 bin lira nominal değerli payın halka arzı için Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve Borsa İstanbul AŞ'ye başvuruda bulunuldu.

BORSADA İŞLEM GÖREN İLK LİMAN OLACAK
Osmanlı İmparatorluğu’nun 5 önemli limanlarında biri olarak uzun yıllar hizmet veren liman, bugün Doğu Karadeniz’in en büyük limanı olma özelliği taşıyor. Trabzon Limanı’nın halka arzı ile borsada işlem gören ilk liman olacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Trabzon Liman İşletmeciliği AŞ Genel Müdürü Muzaffer Ermiş, SPK ve Borsa İstanbul’a başvuruları yaptıklarını belirterek, "Borsada işlem görecek ilk liman olacağımız için gururluyuz." ifadesini kullandı.

DOĞU’NUN BATIYA AÇILAN KAPISI
Trabzon Limanı’nı "Doğu'nun Batı'ya açılan kapısı" olarak nitelendirdiklerini belirten Ermiş, "Dünyanın yükselen ekonomileri doğuda, limanımız ise doğunun batıya açılan en efektif kapısı konumunda. Ayrıca, Trabzon Limanı’nın kuzeydoğu ve doğu bölgeleriyle olan kara yolu bağlantısı, yapımı kısa süre içinde tamamlanacak olan yeni Maçka Tüneli ve Kop Dağı Tünel Geçişi projeleri ile lojistik avantajı artacak”dedi.

Deniz Yatırım Genel Müdürü Melih Akosman da Trabzon Limanı'nın yükselen doğu ülkeleri ile Rusya ve İran pazarları için stratejik konumu ve kara yolu bağlantıları değerlendirildiğinde önemli potansiyele sahip olduğunu söyledi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER