Anasayfa >

Diğer Haberler >

Sakarya’da 57 Bin 516 Konut Deprem Sigortasız

Sakarya’da 57 Bin 516 Konut Deprem Sigortasız

22 Kasım 2017 Çarşamba, 13:38:40
 Sakarya’da 57 Bin 516 Konut Deprem Sigortasız
Birinci derece deprem bölgesi olan ve 1999 depreminde büyük hasar gören Sakarya’da hala 57 bin 516 konutun deprem sigortası yok…

17 Ağustos 1999 depreminde büyük hasar gören ve çok sayıda can kaybın yaşanan Sakarya’da hala 57 bin 516 konutun deprem sigortası yok.

Birinci derece deprem bölgesi olan Sakarya’da 99 depreminden sonra 194 bin 190 konuttan 136 bin 674'ü Afet Sigortaları Kurumu'na (DASK) zorunlu deprem sigortası yaptırdı. Yetkililer vatandaşların bir an önce deprem sigortası yaptırması gerektiği konusunda uyarıyor.

Esen Sigorta Acentesi Genel Müdürü Ali Esen, "Öncelikle geçtiğimiz hafta İran-Irak sınırında ki Türkiye'mize de sınır. Özellikle Gündeydoğu, Doğu Anadolu Bölgesi'nde meydana gelen İran-Irak sınırında ki depremden ülkemizde etkilenmiştir ciddi anlamda. Burada Sakarya'mız da malumunuz birinci derece deprem bölgesi. Doğal Afet Kurumu kurulduğu günden bugüne gelerek Sakarya ilimizi masaya yatırdığımızda şunu net olarak görebiliyoruz; 194 bin 190 binamız var sigorta yapılabilir, sağlam konut sayımız. Bugün itibari ile Sakarya'mızda 136 bin 674 vatandaşımız evine deprem sigortası yaptırmış durumda. 57 bin 516 vatandaşımız sigortasız yaşamakta, evlerinde sigorta yok. Bunun nedeni evini kiraya veren vatandaşlarımız; elektrik, su, doğalgaz işlemlerinde vatandaşımızdan deprem sigortası istendiğinden dolayı gelip yaptırıyor. Ama kiracı 2 yıl 3 yıl bu evden çıkmıyorsa, bu vatandaşımız sigortasını yeniletmiyor. Yani bu 57 bin sigortasız yaşayan vatandaşların içerisinde özellikle bunlar var" dedi.

Deprem sonrası ayakta kalan yapıların olası bir İstanbul depreminden etkileneceğini belirten Esen, 57 bin sigorta yaptırmayan vatandaşlarımız lütfen gelip deprem sigortalarını yaptırsınlar diye konuştu.

100 METREKARE BİR EVİN SİGORTA MALİYETİ 180 TL
Vatandaşa ödeme konusunda her türlü kolaylığı sunduklarının altını çizen Esen, “100 metrekare bir evin deprem sigortası vatandaşımıza maliyeti 180 TL. Ve buna her türlü ödeme kolaylığı yapıyoruz, kredi kartlarına taksit yapıyoruz, işçiye, emekliye burada her türlü kolaylığı yapıyoruz. Lütfen bu vatandaşlarımız Sakarya'da yetkili sigorta acentelerine gelerek zorunlu deprem sigortalarını yaptırsınlar. Deprem sigortasının ülke ekonomisine, vatandaşımıza faydası olası bir depremde binanız zarar görürse Doğal Afet Kurumu, binanızın metrekaresine göre size bir teminat veriyor ve ücretini ödüyor size. Bunun en güzel örneğini Van'da gelen depremde gördük. Depremde evi yıkılan vatandaşlarımıza Doğal Afet Kurumu kendilerine evlerinin tazminatlarını ödedi. Veya TOKİ üzerinden yapılan konutlara yerleştirilmişlerdir, TOKİ bedelini DASK ödemiştir. 17 Ağustos'un izlerini silmeye başladık, siliyoruz, normale dönmüş gözüküyoruz ama sigortasız yaşamamız gerekiyor" ifadesinde bulundu

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER