Anasayfa >

Diğer Haberler >

Adrese Dayalı Yerleştirmeye “Göç” Ayarı

Adrese Dayalı Yerleştirmeye “Göç” Ayarı

08 Kasım 2017 Çarşamba, 10:08:19
Adrese Dayalı Yerleştirmeye “Göç” Ayarı
Teog yerine adrese dayalı yerleştirme sistemi, başarılı liselere yakın lokasyonlarda göçe neden olur tartışmaları yarattı. Bu durumun önüne geçmek için yeni bir düzenleme yapılacağı öğrenildi…

Liseye girişte TEOG yerine adrese dayalı yerleştirme sistemine geçildi. Yeni sistem tartışmaları da beraberinde getirdi. En çok tartışılan konularından biri de başarılı okulların çevresine ikâmetgah taşıma ve farklı adres gösterme oldu. Uzmanlar, başarılı okulların bulunduğu semtlerde “göçe neden olur” değerlendirmesinde bulunuyorlar.

Alınan bilgiye okul için yer değiştirmeleri önlemek, farklı adres göstermenin önüne geçmek için düzenleme yapılacak ve cezai işlem uygulanacak.

Öğrencilerin liselere yerleştirilmesinde en az 6 ay önceden bulunduğu yerde ikamet ediyor olma şartı aranması öngörülüyor.

E-Okul üzerinden yapılacak tercihlerde sistemsel mekanizma işleyecek. Okul tercihlerinde en az 6 ay önceden bulunduğu yerde ikamet ediyor olma şartı aranması öngörülüyor. Tayin gibi zorunlu taşınma durumlarında nasıl bir yol izleneceği ise henüz belli değil.

Bunun yanı sıra fen, sosyal bilimler gibi 600’e yakın okula ise sınavla giriş yapılabilecek.Sınavla öğrenci alacak okulların isimleri ise henüz belli değil.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER