Anasayfa >

Diğer Haberler >

Yeni AKM Projesinin Detayları Paylaşıldı

Yeni AKM Projesinin Detayları Paylaşıldı

07 Kasım 2017 Salı, 09:40:49
Yeni  AKM Projesinin Detayları Paylaşıldı
Yeni Atatürk Kültür Merkezi projesinin detayları açıklandı. İşte yeni AKM...

Yeni Atatürk Kültür Merkezi projesi görücüye çıktı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi’nde projeyi tanıttı.

Tiyatro binası olarak 1946'da projelendirilerek Taksim Meydanı'nda inşa edilen AKM, opera binasına dönüştürülecek.  1969’da açılan Atatürk Kültür Merkezi’nin mimarı Hayati Tabanlıoğlu idi. Yeni Atatürk Kültür Merkezi’nin mimarı ise Hayati Tabanlıoğlu’nun oğlu Murat Tabanlıoğlu olacak.

Daha önce 1300 kişilik olan Atatürk Kültür merkezi, 2 bin 500 kişilik, dünyanın en büyük ve en iyi doğal akustiğe sahip opera salonlarından birine kavuşacak.

Mevcut AKM’ye eklenecek yeni binada 800 kişilik tiyatro salonu, 1000 kişilik konferans salonu, 285 kişilik sinema salonu, 250 kişilik oda tiyatrosu, sergi salonu, kütüphane, 885 araçlık otoparkın yanı sıra kafe ve restoranlar yer alacak.

Atatürk Kitaplığı ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nin yer aldığı kongre vadisi yönünde ikinci bir meydan oluşacak. Yeni oluşan bu kademeli binaların üzerinde ise bir park yer alacak.

TAKSİM MEYDANI YAYALAŞTIRILACAK
Gümüşsuyu’ndan gelip Mete Caddesi’ne giden yol ve Sıraselviler Caddesi’nden Taksim Meydanı’na açılan yol yer altına alınacak. Taksim Meydanı tamamen yayalaştırılacak.

Tüm malzemelerin yerli olacağı yeni AKM binasının 17 ayda tamamlanması planlanıyor.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER