Anasayfa >

Diğer Haberler >

Topkapı Sarayı’nda 220 Milyon TL’lik Restorasyon

Topkapı Sarayı’nda 220 Milyon TL’lik Restorasyon

30 Ekim 2017 Pazartesi, 09:49:19
Topkapı Sarayı’nda 220 Milyon TL’lik Restorasyon
Topkapı Sarayı’nda restorasyon çalışmaları başladı. 220 milyon TL bütçenin ayrıldığı restorasyon için nakkaş ve akademisyenden oluşan dev bir ekip kuruldu…

Topkapı Sarayı yenileniyor. Tarihinin en büyük restorasyonuna sahne olan Topkapı Sarayı yüzlerce nakkaş ve akademisyenden oluşan ekip tarafından yenilenecek.

220 milyon TL bütçe ayrılan çalışmalar kapsamında şu anda Seferli Koğuşu, Fatih Köşkü, Kilerli Koğuşu, III. Ahmet Kütüphanesi, Harem 1-2- 3'üncü etaplar, Beşirağa Camisi, Matbah-ı Amire Koğuşları, Gülhane Hastaneleri, Askeri Depolar ve arkasındaki istinat duvarları ile Sur-i Sultanı birinci etabında restorasyon çalışmaları yürütülüyor.

Saray yapılarının aslına uygun restorasyonu ve saray koleksiyonlarının çağdaş tekniklerle sergilenerek ziyarete açılması hedefleniyor.

700 bin metrekarelik alanda inşa edilen sarayın, 340 bin metrekaresi günümüzde Topkapı Sarayı Müzesi'ne tahsisli.
Topkapı Sarayı'nın binalarından avlu ve bahçelerine kadar birçok noktasında güçlendirme, restorasyon, peyzaj ve teşhir ve tanzim çalışmaları sürüyor. Saray yapılarının restorasyonu için bütüncül projeler hazırlanıyor. Güvenlik sistemleri kurulumu sürdürülüyor. Başta Harem olmak üzere saray yapılarının çini konservasyonu, kalemişi ihyaları ve restorasyonu, sıva ve derz ile çatı kurşunu imalatları ve izabesi yapılıyor. Ahşap pencerelerle kündekâri ve sedef kakma kapılar, dolap kapakları temizlenerek onarılıyor. Geçmişte belli bir güzergâh dahilinde ziyaret edilen Harem yapıları, hizmet birimleri boşaltılarak, restorasyon çalışmalarının bitmesinden sonra, yazılı ve görsel belgelere göre yapılacak düzenlemelerle ziyarete açılacak. Böylelikle daha çok mekanın görülmesi ve daha iyi anlaşılması sağlanacak.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER