Anasayfa >

Diğer Haberler >

İstanbul’da Hangi İlçe Kaç Yaşında?

İstanbul’da Hangi İlçe Kaç Yaşında?

27 Ekim 2017 Cuma, 12:11:08
İstanbul’da Hangi İlçe Kaç Yaşında?
İstanbul’da konut yaşı ortalama 12 olan İstanbul’da en yaşlı ilçeler arasında başı 26 yıl ile Fatih çekiyor. En genç ilçe ise 4 yıl ile Esenyurt ve Sancaktepe…

İstanbul’da hangi ilçe kaç yaşında? En genç ya da en yaşlı ilçe hangisi? - Gayrimenkul veri analizi platformu Endeksa'nın yapıtığı araştırmaya göre İstanbul’da en yaşlı ilçe 26 yıl ile Fatih. İkinci sırada 25 yıl ile Adalar yer alırken üçüncü sırada ise 24 yıl ile Beyoğlu bulunuyor. Güngören ise 21 yıl ile dördüncü sırada yer alıyor.

İstanbul’da son yıllarda birçok yeni semtler doğdu. Araştırmaya göre bunların arasında İstanbul’un en genç ilçesi 4 yıl ile Esenyurt ve Sancaktepe.

İlk dört ilçenin ardından, konut yaşı en yüksek ilçeler sıralamasında 20 yıl ile Bakırköy, Beşiktaş ve Kadıköy, 17 yıl ile Üsküdar ve Şişli, 16 yıl ile Bahçelievler, 14 yıl ile Zeytinburnu ve 13 yıl ile Avcılar bulunuyor.

EN GENCİ ESENYURT VE SANCAKTEPE
En genç konutların bulunduğu yerleşim yerlerinin başında ortalama 4 yıl ile Esenyurt ve Sancaktepe gelirken, yaş ortalaması Arnavutköy, Çekmeköy, Sultanbeyli ve Tuzla'da 6 yıla, Eyüp, Başakşehir ve Ümraniye'de 7 yıla, Pendik, Beylikdüzü ve Kağıthane'de 8 yıla, Sultangazi, Küçükçekmece ve Ataşehir'de 9 yıla, Bağcılar, Gaziosmanpaşa ve Çatalca'da 10 yıla, Sarıyer, Büyükçekmece, Esenler, Şile ve Kartal'da 11 yıla çıkıyor.

Maltepe, Bayrampaşa, Beykoz ve Silivri'de ise ortalama konut yaşları il genelinde olduğu gibi 12 yıl.

Farklı konut tiplerinin ilçe bazında ortalama yaşları incelendiğinde ise ortalama yaşı en yüksek 1+1 konutların 27 yıl ile Fatih'te, 25 yıl ile Beyoğlu'nda, 24 yıl ile Adalar'da, 21 yıl ile Bakırköy'de ve 19 yıl ile Güngören'de olduğu ortaya çıkıyor.

En genç 1+1'ler ise 3 yıl ile Sultanbeyli, Tuzla, Esenyurt ve Sancaktepe'de yer alırken, bu rakam Beylikdüzü'nde 4 seneye çıkıyor.

En yaşlı 2+1'ler 27 yıl ile Fatih'te bulunurken, onu 25 yıl ile Bakırköy, 24 yıl ile Adalar, 23 yıl ile Beyoğlu ve 22 yıl ile Güngören takip ediyor. Ortalama yaşı en düşük 2+1'ler ise 4 yıl ile Esenyurt ve Sancaktepe'de, 5 yıl ile Beylikdüzü ve Çekmeköy’de bulunuyor.

Fatih, Adalar ve Beyoğlu ortalama yaşı en yüksek 3+1'lere ev sahipliği yaparken, bu rakam Güngören ve Beşiktaş'ta 23 seneye geriliyor. En genç 3+1 konutlar ise 5 yıl ile Sancaktepe'de, 6 yıl ile Esenyurt ve Sultanbeyli'de, 7 yıl ile Çekmeköy ve Tuzla'da yer alıyor.


Ortalama yaşı en yüksek 4+1'lerin 26 ile Adalar'da olduğu görülürken, onu 23 yıl ile Fatih ve Beyoğlu, 20 yıl ile Şişli ve 17 yıl ile Beşiktaş takip ediyor. Ortalama yaşı en düşük 4+1'ler ise 4 yıl ile Sancaktepe"de, 5 yıl ile Sultanbeyli, Arnavutköy ve Kağıthane'de, 6 yıl ile Çekmeköy'de bulunuyor.

GENÇLER DAHA ÇOK PARA EDİYOR
Açıklamada konuya ilişkin görüşlerine yer verilen Endeksa Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt, konutun yaşı azaldıkça fiyatı arttığını söyledi.


SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER