Anasayfa >

Diğer Haberler >

Bakan Özhaseki: Bilinçsizce Şehirlerimizin Canını Okumuşuz

Bakan Özhaseki: Bilinçsizce Şehirlerimizin Canını Okumuşuz

26 Ekim 2017 Perşembe, 17:25:21
Bakan Özhaseki: Bilinçsizce Şehirlerimizin Canını Okumuşuz
Bilinçsizce şehirlerimizin canını okumuşuz diyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, belediye başkanlarına çağrıda bulundu. Bakan Özhaseki, çiçekle, böcekle, sanatla uğraşmayı bırakın dönüşüme öncelik verin dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Manisa’nın Yunusemre ilçesinde Yunusemre Belediyesi, Şehzadeler Belediyesi ve Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Manisa Şubesi tarafından ortaklaşa düzenlenen ‘kentsel dönüşüm Çalıştayı’na katıldı. Kentsel dönüşümle ilgili konuşan Bakan Özhaseki, belediye başkanlarına yönelik zehir zemberek açıklamalarda bulundu.

BİLİNÇSİZCE ŞEHİRLERİN CANINI OKUMUŞUZ
Belediye başkanlarına çağrıda bulunan Özhaseki, çiçek, böcek, sanatla uğraşmayın, kentsel dönüşüme öncelik verin dedi.  Özhaseki, “İnşaat sektörü Türkiye’de kalkınmanın lokomotifi olacak bir sektör olacak. Bugüne geldiğimizde kurduğumuz şehirlere baktığımızda bu şehirler için hangi medeniyet ismini veririz bilmiyorum. Arabesk medeniyeti desek doğrudur. En büyük şehirlerde 100 katlı gökdelen yanında bir baraka, yanında sanayi. Bilinçsizlikle şehirlerimizin canına okumuşuz” dedi.


15 MİLYON BİNANIN 15 YIL İÇİNDE DÖNÜŞTÜRÜLMESİ LAZIM

1999 depreminden önce yapılan 15 milyon civarındaki riskli binanın 15 yıl içinde dönüştürülmesi gerektiğine dikkat çeken Özhaseki,  “Riskli alan dönüşümünde ilgilenebildiğimiz bağımsız birim sayısı 1 milyon 100 bin. Ülkemizdeki bağımsız birim sayısı 20 milyonun üzerinde, 25 milyona yakın. İlgilenebildiğimiz, kapsama aldığımız 1 milyon 100 bin. Bunun gerçekleştirilme oranı ne, yüzde 50, belki de ancak yarısı. Riskli yapılarda ise bu orana yüzde 10-15’lere düşüyor. Biz sadece 500 bin konutu yıkabildiysek senede 100 bin konut değiştirebilmişiz. 100 bin konut Türkiye’yi kurtarır mı, hazır hale getirir mi, getirmez. Ne kadar riskli yapı var. 1999 depreminin ardından çıkan yönetmeliğe göre yapılan binalar biraz daha sağlam. 1999 sonrası yapılan binalarda biraz daha güvenli oturulabilir ama öncesi biraz şüpheli, herkes binasını kontrol ettirecek. İçinde en sevdiklerimizin canları, malları var. Bunların adedi 15 milyon civarında. Bunların yarısı risk altında gözüküyor. Şöyle bir hedef koymamız lazım. 1999 öncesindeki bütün riskli binaları biran önce değiştirmek ve dönüştürmek önceliğimiz olmalı bakanlık olarak. Bunu 15 yıl içinde yapabilir miyiz, evet yapabiliriz. Yılda 500 bin bağımsız birim yapıyor. 200-250 bini İstanbul’da, 300 bini Anadolu’da. Bunu yapabilecek gücümüz” diye konuştu.

İSTANBUL’DA DEPREM OLSA SADECE EVLERİN ZARARI 90 MİLYAR DOLAR
Kentsel dönüşümde öncelikle ülkenin kendi kaynaklarının kullanılacağını dile getiren Bakan Özhaseki, “Sattıklarımızın parasını kentsel dönüşüme yatırıyoruz. Önce kendi kaynaklarımızı kullanacağız, ardından yurt dışı kaynaklarına yöneleceğiz. Bunun dışında bir formül bulduk. Yakında onu da açıklayacağız. Bütün bunları kaynaklara aktarıp kentsel dönüme yatırıyoruz. Kamuya ait şehir içi kullanılabilecek bir arazi varsa orasının birinci önceliği kentsel dönüşümdür. İstanbul’da yıkım olursa sadece evlerin zararı 90 milyar dolar. Bunun içinde eşyası var, arabası var. Sokaklar kapanacak, evlerin altından insan sesleri gelecek gidemeyeceğiz. Bunun zararı 100 milyar dolar. Bizim birinci işimiz bu olmalı. Kamuya ait ne kadar alan varsa kentsel dönüşüm için kullanacağız. Riskleri fırsata dönüştürüyoruz. Hiçbir şey yapmazsak bela kapıda duruyor, bizi mahvedecek” ifadelerini kullandı.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER