Anasayfa >

Diğer Haberler >

Suudi Arabistan'a 500 Milyar Dolarlık Mega Kent

Suudi Arabistan'a 500 Milyar Dolarlık Mega Kent

25 Ekim 2017 Çarşamba, 10:24:47
Suudi Arabistana  500 Milyar Dolarlık Mega Kent
Suudi Arabistan’ın Akabe Körfezi ve Kızıldeniz kıyısında mega bir kent inşa edilecek. 26 bin 500 kilometrekarelik bir alanda yeni bir bölge olarak tasarlanan Neom projesi 500 milyar dolarlık yatırımla hayata geçirilecek…

Suudi Arabistan'ın Veliaht Prensi Muhammed Bin Salman, Suudi Arabistan'ın Veliaht Prensi Muhammed Bin Salman, Suudi Arabistan'ın kuzeybatısında Akabe Körfezi ve Kızıldeniz kıyısında bir mega kent inşa edeceklerini duyurdu.

Suudi Arabistan, Mısır ve Ürdün’ü kapsayacak olan projenin adı Neom olacak. Riyad'da küresel bir konferansta konuşan Veliaht Prens Muhammed bin Selman projeyi 500 milyar dolar yan 1.8 trilyon TL yatırımla hayata geçireceklerini söyledi.

Neom projesinin finansmanını başkanlığını Veliaht Prens Selman’ın yaptığı Suudi Kamu Yatırım Fonu (PIF) üstlenecek.


26 bin 500 kilometre alan üzerinde kurulacak olan Neom  kenti su, biyoteknoloji, eğlence, üretim, gıda ve enerjiye odaklanacak.


Asya, Avrupa ve Afrika'yı birbirine bağlayan özel bir konumda yer alıyor yeni kent "Gelecek için Varış Noktası" olarak nitelendiriliyor.

2025’te tamamlanması planlanan Neom kent 468 kilometrelik kıyı boyunca uzanacak. Dünya nüfusunun yüzde 70’i Neom’a 8 saat içinde ulaşabilecek.
 

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER