Anasayfa >

Diğer Haberler >

Çamlıca Camii’ye 220 Metre Fetih Suresi! Türkiye’nin En Uzunu!

Çamlıca Camii’ye 220 Metre Fetih Suresi! Türkiye’nin En Uzunu!

20 Ekim 2017 Cuma, 13:39:25
Çamlıca Camii’ye 220 Metre Fetih Suresi! Türkiye’nin En Uzunu!
İnşaatının yüzde 90’ı tamamlanan Çamlıca Camii’ye daha önce takılan dünyanın en büyük alem'inden sonra, Türkiye'de bir camiye takılan en uzun "Fetih suresi" takılacak….

6 Ağustos’ta temeli atılan Çamlıca Camii inşaatının yüzde 90’ı tamamlandı. Çamlıca Camii’nde bir ilke imza atılarak daha önce takılan dünyanın en büyük alem'inden sonra, Türkiye'de bir camiye takılan en uzun "Fetih süresi" takılacak. İç mekanda ana kubbeyi tutan 4 kemerin aynalarına takılacak fetih süresi 220 metre uzunluğunda.  
 
2018 yılının Ramazan ayında ibadete açılması planlanan Çamlıca Camii için hazırlanan Fetih suresi hattatların gözetiminde şantiyeye getirildi.

Paslanmaz çelik üzerine bilgisayarlı yazıcılar tarafından işlenen Fetih suresi, hattatlar tarafından titizlikle inceleniyor. İncelemelerin tamamlanmasının ardından "Fetih suresi"nin yazılı olduğu özel kaplamalı metal panel iç mekanda ana kubbeyi taşıyan 4 ana kemerin ayna tabir edilen bölümlerine takılacak.

İnşaatının tüm hızıyla devam ettiği Çamlıca Camii’nin 6 minaresinin yapımı da tamamlandı. Külahları yerine yerleştiren minarelerin 4'ü 107.1 metre 2´si ise 90´ar metre . Çamlıca caminin minarelerinin toplam yüksekliği 608 metreyi geçiyor.


Tamamlandığında 50 bin kişinin aynı anda ibadet edebileceği Çamlıca Camii, herhangi bir deprem ya da başka bir sıkıntı durumunda 100 bin insana sığınak olacak.
 

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER