Anasayfa >

Diğer Haberler >

Siltaş Yapı’dan Pendik ve Sancaktepe’de İki Yeni Proje

Siltaş Yapı’dan Pendik ve Sancaktepe’de İki Yeni Proje

20 Ekim 2017 Cuma, 11:51:12
 Siltaş Yapı’dan Pendik ve Sancaktepe’de İki Yeni Proje
Siltaş Flora Park projesinin inşaatını tamamlayan satışlarında ise sona gelen Siltaş Yapı Anadolu Yakası’nda iki yeni projeye start vermeye hazırlanıyor. Siltaş Yapı Pazarlama Koordinatörü Ali Emre Özdemir, yeni projeleri htemlak.haberturk.com’a anlattı. İşte o röportaj…

 RÖPORTAJ: Şengül KIRMIZITAŞ

Anadolu Yakası’nda hayata geçirdiği projelerde dikkat çeken Siltaş Yapı’nın Pazarlama Koordinatörü Ali Emre Özdemir’le bir araya geldik.

Yeni yatırımlarını ilk kez htemlak.haberturk.com takipçileri ile paylaşan Özdemir, Anadolu Yakası’nda iki yeni proje müjdesi verdi.

İşte tüm detayları ile o röportaj;

Satışta olan kaç projeniz var? Hangi aşamadalar?
Satışta olan tek projemiz var. Siltaş Flora Park. 0,89 faiz oranı ile 120 ay vadeyle orada ev sahibi yapıyoruz. Siltaş Flora Park projemizde Haziran ayında yaşam başladı. Elimizde son birkaç daire kaldı.

PENDİK SAHİL’DE YENİ PROJE
Bu durumda elinizde satılacak daire kalmadı. Yeni yatırımınız olacak mı?
Evet. Pendik sahilde yeni bir projemiz var. 25 katlı 2 bloktan oluşacak. Yaklaşık 180-200 konutluk bir proje. 2+1 ve 3+1 konutlardan oluşacak. Denize yürüme mesafesinde bir proje.

Fiyatlar belli mi?
Metrekaresi 5 bin 500 TL ile 7 bin 500 TL arasında olacak.

Satışlar ne zaman başlayacak?
Ocak ayı gibi de satışlara başlamayı planlıyoruz. Siltaş Pendik projemizi kentsel dönüşüm kapsamında hayata geçireceğiz. Bir iki ay içinde yıkımlara başlayıp lansmana çıkmayı düşünüyoruz.

Teslimler ne zaman olacak?
İnşaata başladıktan 28 ay sonra teslimlerimizi yapmayı planlıyoruz.

150-200 konuttan kaç tanesi hak sahiplerine ait? Siz kaç daireyi satışa çıkaracaksınız?
Yüzde 54’ü hak sahibinin olacak kalanı ise bizim.

PENDİK’TE 200 MİLYON TL’LİK 5 PROJE
Pendik’te 5’inci projemize başlıyoruz. Bugüne kadar 200 milyon TL’den fazla yatırım yaptık bu bölgeye. Bu rakam yeni projemiz ile birlikte 300 milyonu geçecek.

KURTKÖY’ÜN YATIRIM DEĞERİ ÇOK FAZLA
Bölgede 5 projeye yaptığınızı söylediniz. Uzun süredir Pendik bölgesindesiniz. Bu süreçte bölge nasıl bir değişim gösterdi?
2011’de Safir Park’a başladığımızda 2+1 daireleri 180-200 bin TL’den veriyorduk. Şu anda o daireler 420 bin TL. Kurtköy’ün yatırım değeri çok fazla. Şöyle söyleyeyim Atatürk Havalimanı’nın iç hatlar yolcu kapasitesi Sabiha Gökçen’den daha az. 1 milyon daha fazla iç hatlar kapasitesi var Sabiha Gökçen Havalimanı’nın. Kadıköy metro buraya gelmek üzere. Diğer taraftan Çekmeköy metro hattı da burada yapılacak. 3. Havalimanı’nı faaliyete geçtiğinde hazırda bir altyapısı olmayacak; metro ulaşımı ile ilgili söylüyorum. Böyle olunca Sabiha Gökçen’e bir yoğunluk olacak. Bu da artı bir değer katıyor. Çalışanlar pilot, hostes, teknisyenler.. Bu kadar kalifiye insanın burada oturması yatırım değerini artırıyor.

1+1’LERDE BALON VAR
Kurtköy’de bundan 4-5 yıl önce bölgeye giren firmaların hepsi stüdyo ve 1+1 daire yaptılar. Bu da balon oluşturdu. Projelerin önünden geçerken yaşam olmadığını görebilirsiniz. Bu dairelerde fiyatlar düşmeye başladı. Son projelerde ağırlıklı olarak 2+1 ve 3+1 daireler var. Hatta 4+1 ve 5+1’leri de görebiliyoruz. Ailelere yönelik projelerde 3 bin 500 ile 5 bin 500 TL arasında değişiyor fiyatlar. 1+1 dairelerde ise 3 bin bandında…

SANCAKTEPE’DE METROYA KOMŞU YENİ PROJE
Kurtköy’ün dışında ilgilendiğiniz lokasyonlar var mı?
Biz Anadolu Yakası ağırlıklı bir firmayız. Kartal, Pendik, Maltepe…Genellikle bu bölgelerdeyiz. Sancaktepe Çekmeköy tarafında yeni bir projeye başlamayı düşünüyoruz. Daha detayları tam netleşmedi. 12 aylık bir süreci alır. Metroya yürüme mesafesinde bir proje olacak. Birçok büyük firmanın proje var. Çok iyi bir proje olacağına inanıyoruz.

Sektörün şu an içinde bulunduğu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?
İnşaat sektörü durmayacaktır. Devletin verdiği destekler ortada. Yine bizim insanımız ne olursa olsun ev almaktan vazgeçmiyor. Yurtdışında insanlar eski evleri tercih ediyorlar. 40-50 yıllık binalarda yaşıyorlar. Ama Türkiye’de ise yeni ev seviliyor. Diğer taraftan insanın evinin olması artı olarak görüldüğü için her zaman yatırım gözüyle bakılıyor. İnsanlar dolar, avronun artacağını bilseler bile eve yatırım yapıyor.

Konu alternatif yatırım araçlarından açılmışken sormak istiyorum; 5 yıl aradan sonra konut getirisi mevduat faizlerinin altında kaldı. Sektör bir yerde bankalarla da yarışıyor? Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?
Belli dönemlerde yavaşlama olabilir ama bunları dönemsel olarak görüyorum. Konut sektörü uzun vadede her zaman daha çok kazandıran bir yatırım aracıdır.

Sektör genelinde konut satışlarında durgunluk olduğu gözlemleniyor? Kampanyalarla hareket katılmaya çalışıyor… Siz nasıl değerlendiriyorsunuz piyasayı?
Yaptığınız daire tipleri, fiyatlandırmanız, lokasyon… Bunların hepsi satışı etkileyen unsurlar. Örneğin biz Siltaş Nova Park’ın satışını 12 ayda bitirdik ve çok küçük reklam bütçeleri ile yaptık bunu. Doğru lokasyon, doğru proje ve doğru fiyat her zaman projeyi sattırır.

EV ALMAK ARTIK HAYALİN DE ÖTESİNE GEÇTİ
Konut fiyatlarını erişilebilir buluyorsunuz?
Dürüst olmak gerekirse fiyatlar yüksek. Ev almak artık hayalin de ötesine geçti. Eskiden daha ulaşılabilirdi. Ama sorunu çözmek için sorunun temeline inmek gerekiyor. Arsa fiyatları çok yüksek. Maliyetler yüksek. Bizim yapabileceğimiz çok da bir şey yok.

Fiyatlar yüksek ama yapabileceğimiz bir şey yok mu diyorsunuz?
Evet maalesef böyle. Dediğim gibi maliyetler çok yüksek. Bunu değiştirmek için belki fiyat endeksi olabilir diyeceğim ama serbest piyasa olduğu için bunun olması çok zor.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER