Anasayfa >

Diğer Haberler >

Eroğlu Skyland İstanbul Projesinde İmar Sorunu Çözüldü

Eroğlu Skyland İstanbul Projesinde İmar Sorunu Çözüldü

19 Ekim 2017 Perşembe, 17:47:02
Eroğlu Skyland İstanbul Projesinde İmar Sorunu Çözüldü
İmar planında “turizm” alanı olarak kayıtlı olan arazi üzerinde Eroğlu tarafından hayata geçirilen Skyland İstanbul projesi yeni bir imar planı değişikliği ile imar sorununu aşmış oldu. Detaylar haberimizde…

HABER:Şengül KIRMIZITAŞ

Eroğlu Gayrimenkul’ün Türk Telekom Arena Stadı’na komşu konumdaki projesi Skyland İstanbul projesinin imar planı onaylandı.

Eroğlu’nun emlak Konut GYO’dan 2010’da satın aldığı arazi imar planında “turizm” alanı olarak kayıtlı.

Şirket, Sarıyer Ayazağa Mahallesi 3 ada 32 parselde konumlanan Skyland İstanbul projesine yapı ruhsatı alarak inşaatına başlıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2013 yılında imar planında revizyon yaparak “Kağıthane ve Şişli ilçeleri gecekondu önleme bölgesi Seyrantepe Cendere Yolu Tem otoyolu bağlantısı uygulama imar planı”nı onaylıyor. Söz konusu planda önceki planlardan gelen hakların korunması yönünde not bulunmuyor. Bunun üzerine yeni yapılan imar planı doğrultusunda Ayazağa Mahallesi 4 pafta 3 ada 32 parsele ilişkin yapı ruhsatı tadil edilerek 4 Şubat 2014 tarihinde belediyeden yeniden onay alınıyor.

Meri imar planı ve yapı ruhsatına uygun olarak inşaat devam etmekteyken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 16 Eylül 2013 tasdik tarihli Kağıthane ve Şişli İlçeleri Gecekondu Önleme Bölgesi Seyrantepe Cendere Yolu TEM Otoyolu Bağlantısı uygulama imar planı” plan notlarında değişiklik yapılarak imar planı 26 Mayıs 2015 tarihinde yeniden onaylanıyor. Yapılan bu değişiklikle 14 Eylül 2010 ve 16 Eylül.2013 tasdik tarihli imar planları ile kazanılan haklar ortadan kaldırılıyor.

Eroğlu Skyland İstanbul projesinde imar sorununu çözecek yeni planlar ise onaylandı. Planda şu ifadelere yer verildi;
 “Hazırlanan 1/1000 ölçekli imar planı değişikliği ile oluşan mağduriyetin giderilmesi, 14.09.2010 tasdik tarihli imar planı ile kazanılan hakların korunması için imar planına, “Turizm alanında, bu planın onay tarihinden önce yapı ruhsatı alarak inşaata başlamış parsellerde; tadilat ruhsatı, ruhsat yenileme ve yapı kullanma izin belgesi işlemleri, ruhsat aldıkları tarihte yürürlükte olan imar planı hükümlerine göre yürütülür” plan notu eklenmiştir.”

Eroğlu Skyland İstanbul imar planı bir aylık askıda bekleme sürecinin ardından askıdan inecek.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER