Anasayfa >

Diğer Haberler >

Emlak Vergisini Kiracı mı Ev Sahibi mi Öder?

Emlak Vergisini Kiracı mı Ev Sahibi mi Öder?

17 Ekim 2017 Salı, 11:04:04
 Emlak Vergisini Kiracı mı Ev Sahibi mi Öder?
Emlak vergisini kiracı mı yoksa ev sahibi öder merak konusu. Yanıtı haberimizde…

emlak vergisini kiracı mı yoksa ev sahibi öder sorusuna yanıt vermeden önce emlak vergisi nedir sorusuna yanıt verelim.


EMLAK VERGİSİ NEDİR?
Emlak vergisi taşınmaz mal varlığı için devlete ödenen bir vergi türüdür. 1986 yılından bu yana belediyeler tarafından tahsil ediliyor.  Taşınmaz sahipleri yıllık olarak emlak vergisini ödemek zorundadır.  Ödeme iki taksit şeklinde gerçekleşiyor.
Emlak vergisinin birinci taksit ödemesi 31 Mayıs tarihinde yapıldı. Emlak vergisi ikinci taksit ödemeleri ise 30 Kasım 2017 tarihinde sona erecek.


Peki ev sahibi değil de kiracıysanız nasıl olacak.. Kiracı emlak vergisi öder mi? Emlak vergisini kiracı mı ev sahibi öder?
Borçlar Kanunu’nun 301’inci maddesine göre kiralananla ilgili zorunlu sigorta, vergi ve benzeri yükümlülüklere aksi kararlaştırılmamışsa veya kanunda öngörülmemişse kiraya veren yani ev sahibi katlanır.  Buradan da anlaşıldığı gibi kiracı emlak vergisi ödemekle yükümlü değildi. Emlak vergisini ev sahibi öder.


1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu gereğince verginin mükellefi; bina, arsa ya da arazinin maliki, eğer varsa intifa hakkı sahibi, eğer her ikisi de yoksa bu yerleri malik gibi tasarruf edenlerdir. Eğer gayrimenkul üzerinde paylı mülkiyet söz konusu ise tüm malikler hisseleri oranında mükelleftirler. İştirak halinde mülkiyet durumunda ise malikler vergiden müteselsilen sorumludurlar.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER