Anasayfa >

Diğer Haberler >

Kiracı Zammı Kabul Etmezse Ne Olur?

Kiracı Zammı Kabul Etmezse Ne Olur?

11 Ekim 2017 Çarşamba, 17:25:42
Kiracı Zammı Kabul Etmezse Ne Olur?
Ev sahibi kiraya zam yaptı, ev sahibi ise zammı yüksek bulda kabul etmiyor. Peki kiracı zammı kabul etmezse ne olur? Ev sahibi bu sebepten kiracıyı evden çıkartabilir mi? Tüm soruların yanıtı haberimizde…

HABER: Şengül KIRMIZITAŞ

Okuyucularımız tarafından en çok şu yönde soru geliyor. “Ev sahibi kirama çok fazla zam yaptı. Kabul etmiyorum. Beni bu sebepten evden çıkartabilir mi?”

Öncelikle kira zammı neye göre yapılıyor? En sahibi en fazla ne kadar zam yapabilir bu sorulara yanıt verelim.

Kira sözleşmesinin bitiminde ev sahibi yasal olarak kiraya zam yapma hakkında sahiptir. Fakat zam yapma zorunluluğu yoktur. Karşılıkla anlaşma sağlanması durumunda eski bedel üzerinden kira ödenebilir. Ev sahibi kiraya zam yapacaksa da bunu kafasına göre yapamıyor.

Kira artış oranında eski borçlar kanununda bir üst sınır yoktu. Sözleşme serbestisi geçerliydi. Fakat yeni borçlar kanunu bu konuda yasal bir üst sınır getirdi.

Kira artış oranı, 1 Temmuz 2012 tarihinden itibaren yürürlüğe giren Türk Borçlar Kanunu ile belirlendi. Buna göre; konut kiralarında, yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak artış, bir önceki kira yılında Üretici Fiyat Endeksi’ndeki (ÜFE) artış oranını geçmeyecek şekilde belirlenecek. Buradan da anlaşıldığı gibi ev sahibi kiraya ÜFE’nin üzerinde zam yapamaz. Yani ÜFE üst sınır. Bu yasa konutlar için 1 Temmuz 2012 tarihinden itibaren yürürlüğe girdi.

En çok kafa karıştıran konulardan biri de şu; kira artış oranı kira sözleşmesinde belirtilmişse sözleşmede yazan oran mı geçerli olacak yoksa ÜFE mi?
Eğer kira zam oranı sözleşmede belirtilmişse ev sahibi yeni dönemde zam oranını serbestçe belirleyemez. Kira zammı sözleşmede ne yazıyorsa öyle uygulanacaktır. Fakat buradaki önemli nokta şudur ki o da kira zammı her şekilde bir önceki kira yılındaki ÜFE artış oranını geçemez. Eğer ev sahibi ÜFE’nin üzerinde kiraya zam yapmak istiyorsa ve kiracı da bunu kabul etmezse ev sahibi bu sebepten dolayı kiracıyı evden çıkartamaz.

Ev sahibi ve kiracı arasında kira zam oranı belirlenmemişse “kira tespit davası” açılabilir. Açılacak kira tespit davası ile kira bedeli mahkeme tarafından belirlenebilir. Bu durumda hakim kira bedelini ÜFE’deki artış oranını geçmeyecek şekilde kiralananın da durumu göz önüne alınarak yeniden tespit edilebilir.  Dikkat ettiyseniz kira tespit davalarında dahi ÜFE üst sınır olarak kabul ediliyor. Hatta mahkeme ÜFE’nin altında bir kira bedeli de tespit edebilir.

5 yıldan uzun süreli veya 5 yıldan sonra yenilenen kira sözleşmelerinde ve bundan sonraki her 5 yılın sonunda yeni kira yılında uygulanacak kira bedeli yine hakim tarafından tespit edilebiliyor. Bu durumda, ev sahibi ve kiracı arasında kira zam oranı konusunda anlaşma  olup olmadığı önemli değil.  Kira artışı anlaşması olsa dahi, mahkemeden kira bedeli tespiti istenebilir.  Mahkeme bu durumda ÜFE üst sınırı ile bağlı değildir. Mahkeme, kiralananın durumu, emsal kira bedelleri ve ÜFE’deki artış oranı gibi kriterlerin tümünü göz önünde bulundurarak yeni bir kira bedeli tespit edecektir. Bu bedel, ÜFE’nin üstünde de olması mümkündür.

KİRACI ZAMMI KABUL ETMEZSE NE OLUR?
Özetlemek gerekirse eğer ev sahibi ÜFE’nin üzerinde kiraya zam yapmak isterse ve kiracı zammı kabul etmezse ev sahibi bu sebepten kiracıyı evden çıkartamaz. Yukarıda da altını çizdiğimiz gibi kira tespit davası açılsa bile hakim yine ÜFE’yi üst sınır olarak kabul edecektir.

KİRA ARTIŞ ORANI NASIL HESAPLANIR?
Kira artış oranı Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından her ay açıklanan ÜFE’ye göre hesaplanır. Burada 12 aylık ortalama baz alınır. Şimdi gelin kira artış oranı hesabını bir örnekle açıklayalım. Diyelim ki bin TL kira ödüyorsunuz. İçinde bulunduğumuz Ekim ayında kiranıza zam yapılacak. Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2017 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 0,24, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 9,78, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16,28 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 13,26 artış gösterdi. Buna göre ev sahibi kiraya en fazla yüzde 13,26 oranında zam yapabilir.

Kira Bedeli: 1.000 TL
Kira zam oranı: Yüzde 132,6
Zam bedeli: 132,6
Zamlı kira bedeli: 1,132.6 TL.
Yeni kira bedeliniz zamlı 1,132.6 TL….


SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER