Anasayfa >

Diğer Haberler >

İstanbul’a 1 Milyonluk Yeni Şehir! 5 İlçe Taşınıyor!

İstanbul’a 1 Milyonluk Yeni Şehir! 5 İlçe Taşınıyor!

05 Ekim 2017 Perşembe, 14:37:48
İstanbul’a 1 Milyonluk Yeni Şehir! 5 İlçe Taşınıyor!
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İstanbul’un 2 kıtasında 1 milyon nüfuslu yeni bir şehir kuracaklarını söyledi. Çalışmalara başladıklarını açıklayan Özhaseki, İstanbul’da ilk etapta 5 semtin buraya taşınacağını ifade etti…

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İstanbul’un iki kıtasında 2 yeni yaşam alanı kuracaklarını söyledi. 1 milyon nüfuslu yeni şehir için çalışmalara başladıklarını açıklayan Bakan Özhaseki, ilk etapta Esenler, Güngören, Bağcılar, Eyüp ve Sultangazi’nin yeni şehir bölgesine taşınacağını açıkladı.


İstanbul’da kentsel dönüşümün yeni planlanan bu iki ilçe üzerinden yürütmeyi planladıklarını belirten Özhaseki, İstanbul'da askeri alanlardaki ağaç eksikliğinden bahsederken, Avrupa Yakası'nda böyle bir alan tespit ettiğini ve bu alan kabul edilirse, yeni bir şehrin kurulacağını ve en az 10 ilçenin kentsel dönüşümünün o alanda yapılabileceğini söyledi.

12 İLÇE BÜYÜKLÜĞÜNDE
İstanbul Avrupa Yakası’nda planlanan yeni ilçenin 10-12 ilçe büyüklüğünde olduğunun altını çizen Özhaseki, bu bölgelere depreme karşı yıkılabilecek alanlarda oturanların taşınacağını ifade etti.

Bu projenin Esenler, Güngören, Bağcılar, Eyüp ve Sultangazi’nin olduğu çevreyi çok yakından ilgilendirdiğini vurgulayan Özhaseki, “Yeni şehir planıyla ilgili sene sonuna kadar çalışacak. Kendi ekibimle çalışıyorum. Sonra Bakanlar Kurulu’na anlatmalıyım, Cumhurbaşkanımıza anlatmalıyım. Sonra vatandaşa anlatmalıyız." dedi.

DEPREM KORSUSU BİTECEK
Yeni dev şehir için 10-15 mimarın çalıştığını söyleyen Bakan Özhaseki, 5 yıl içinde yepyeni bir şehir çıkaracaklarını açıkladı. Yeni şehirle deprem korkusu bitecek diyen Özhaseki, en fazla 6 kata kadar izin verilecek dedi.

SENEDE 500 BİN KONUT YENİLENECEK
Türkiye’nin yüzde 66’sının deprem riski altında olduğunu ve en büyük riskin de İstanbul’da olduğunu söyleyen Özhaseki, "Senede 500 bin konut yenileyeceğiz. Bunun 200-300 bini İstanbul geri kalanı Anadolu’da olacak. Böylece bina stokunun yüzde 40’ını yenileyeceğiz. Kişi kendisi binasını güçlendirmek veya değiştirmek istiyorsa, belediyeye harç-ruhsat filan hiçbir şey vermeyecek. Belediye bu işe girdiğinde ise, can suyu olan parayı sıfır faizle vereceğiz. Yaptıkça para vermeye de devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Bakan Özhaseki bu iş için İller Bankası'nın da devreye gireceğini belirtti. İller Bankası artık belediyelerin üst yapılarına para vermeyecek. Özhaseki, İller Bankası'nın satışa çıkarılan sosyal tesislerinden 2 milyar TL gelir beklediklerini ifade etti.

İMARA BAKANLIK DENETİMİ GELİYOR
İmar denetimi için yeni bir çalışma içinde olduklarını belirten Özhaseki, Belediyelerde imar denetimi için bakanlığa genel yetki verilecek. "İmar yasaları genel olarak çıkacak. Biz de denetleyeceğiz. Büyükşehirlerden başlayarak merkez ilçeler ve taşraya yayılan bir denetim sistemi kuracağız. Senede bir kez en azından müfettişlerimiz gidecek. 1 yıl içinde bu çalışma hayata geçecek” şeklinde sözlerini tamamladı.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER