Anasayfa >

Diğer Haberler >

İstanbul’a bin 500 Kişilik "Darülaceze Sosyal Hizmet Şehri"

İstanbul’a bin 500 Kişilik "Darülaceze Sosyal Hizmet Şehri"

07 Eylül 2017 Perşembe, 15:27:28
İstanbul’a bin 500 Kişilik Darülaceze Sosyal Hizmet Şehri
Arnavutköy Yassıören’de bin 500 kişilik Darülaceze Sosyal Hizmetler Şehri kuruluyor. Darülaceze Sosyal Hizmet Şehri hizmete girdiğinde Okmeydanı Darülaceze de hizmet vermeye devam edecek…

İstanbul’a bin 500 kişi kapasiteli Darülaceze Sosyal Hizmet Şehri geliyor. 150 dönüm alan üzerinde yükselecek olan projede yeşil alan ise inşaat alanının 5 katı olacak. Arnavutköy Yassıören’de konumlanan Darülaceze Sosyal Hizmet Şehri’nde rehabilitasyon merkezi, zihinsel engelli birimi, psikiyatrik tanı birimi, servis birimleri, yoğun bakım, gözlem birimi, yatağa bağımlı birimi, sağlıklı erkek ve kadın birimleri, nostaljik köy kahvesi yer alacak. Özellikle dezavantajlı vatandaşların sosyal hayata kazandırabilecekleri ve mesleki rehabilitasyon yapılacak Ergoterapi birimleri de hizmet verecek.


Amfi tiyatro, uluslararası sağlık sempozyumlarının ve mesleki gelişim eğitimlerinin yapılabileceği bin kişilik konferans salonu da bulunacak yerleşkede, 500 yatak kapasiteli otel de bulunacak.


Proje hakkında AA muhabirine açıklamada bulunan Darülaceze Başkanı Hamza Cebeci, projenin 4 yıl önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Darülaceze'nin bir versiyonunun Avrupa ve Anadolu Yakası'nda olmak üzere iki büyük sosyal hizmet şehri kurulması talimatıyla başladığını anlattı.

Öncelikle alanla ilgili araştırmalara başladıklarını ve Avrupa Yakası'nda 500 dönümlük bir yer bulduklarını ancak eğim nedeniyle bu işe uygun olmadığını belirten Cebeci, "Düz ve mera olan arazilerin Hazine arazisi olması lazım ki Darülaceze bunlara sahip olabilsin. Yoksa parayla satın almaya kalktığınız zaman İstanbul'da bu tip yerleri almaya bütçe yetmez." dedi.


Merayı önce Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına aktardıklarını ardından Hazine'nin kullanım hakkını 49 yıllığına Darülaceze'ye verdiğini aktaran Cebeci, "Darülaceze, Kızılay ve Yeşilay statüsüne geçerek bu yeri almış oldu. Anadolu Yakası'nda da Akfırat taraflarında böyle 500 dönüme yakın bir yer belirledik. Cumhurbaşkanımız bize bu yerleri bulmamızı emrettikten sonra yerlerin hem ana arterlere hem de havaalanlarına yakın olmasını istedi. Arnavutköy Yassıören'deki bu yer hem 3. havaalanına hem Yavuz Sultan Selim Köprüsü'ne yakın." dedi.


BİN ÇALIŞAN
Projenin imar planını İBB Meclisinin de onayladığını belirten Cebeci, Darülaceze Sosyal Hizmet Şehri’nde en az bin kişinin çalışacağını söyledi. Projenin yaklaşık 70-80 milyon dolar yatırımla hayata geçirileceğini belirten Cebeci, proje kapsamında otel, semavi dinlerin ibadethanesi, havuz, gölet, atölyeler, sanat alanları, rehabilite merkezlerinin yer alacağını ifade etti.


OKMEYDANI DARÜLACEZE HİZMET VERMEYE DEVAM EDECEK
Darülaceze Sosyal Hizmet Şehri projesinin yüzde 50’sinin tamamlandığını vurgulayan Cebeci, Darülaceze Sosyal Hizmet Şehri hayata geçtiği zaman Okmeydanı'ndaki Darülaceze'nin de hizmete devam edeceğini açıkladı.


Cebeci, "Okmeydanı'ndaki binamızın taşınmasıyla ilgili verilmiş bir karar yok. Burası bir tarihi mekan olarak hizmetine devam edecek. Şu anda 3 bine yakın bekleyen var. Biz Darülaceze'nin daha geniş kitlelerce tanınmasını istiyoruz. Ortalama ayda 7 binin üzerinde buraya ziyaretçimiz de geliyor." ifadesinde bulundu.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER