Anasayfa >

Diğer Haberler >

Kiraya Verenin Hapis Hakkı

Kiraya Verenin Hapis Hakkı

07 Eylül 2017 Perşembe, 14:31:20
Kiraya Verenin Hapis Hakkı
Kiraya verenin hapis hakkındaki merak edilen tüm soruların yanıtı haberimizde...

Yeni Borçlar Kanunu’na göre taşınmaz kiralarında kiraya veren, işlemiş bir yıllık ve işlemekte olan 6 aylık kira bedelinin güvencesi olmak üzere, kiralananda bulunan ve kiralananın döşenmesine veya kullanılmasına yarayan taşınırlar üzerinde hapis hakkına sahiptir.

Kiraya verenin hapis hakkı, alt kiracının asıl kiracıya karşı olan kira borcunu aşmamak üzere, alt kiracının kiralanana getirdiği aynı nitelikte taşınırları da kapsıyor.

Hapis hakkı kiracının haczedilemeyen malları üzerinde kullanılamıyor.


Üçüncü kişilerin, kiraya verenin kiracıya ait olmadığını bildiği veya bilmesi gerektiği eşya ile çalınmış, kaybolmuş veya başka bir biçimde malikinin elinden iradesi dışında çıkmış eşya üzerindeki hakları, kiraya verenin hapis hakkından önce geliyor.

Kiracı, taşınmak veya kiralananda bulunan taşınırları başka bir yere taşımak istediği takdirde, kiraya veren, alacağını güvence altına almasını sağlayacak miktardaki taşınırı, sulh hâkiminin veya icra müdürünün kararıyla alıkoyabiliyor.

Alıkoyma kararının konusu olan eşya, gizlice veya zorla götürülürse, götürülmelerinden başlayarak 10 gün içinde kolluk gücünün yardımıyla kiralanana geri getirilebiliyor.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER