Anasayfa >

Diğer Haberler >

Tapu Harcı Hesaplama! Tapu Masrafı Ne Kadar?

Tapu Harcı Hesaplama! Tapu Masrafı Ne Kadar?

28 Ağustos 2017 Pazartesi, 16:48:55
Tapu Harcı Hesaplama! Tapu Masrafı Ne Kadar?
Tapu harcı nedir? Tapu harcı ne kadar? Tapu harcı nasıl hesaplanır? Tüm soruların yanıtı haberimizde…

492 sayılı Harçlar Kanunu’na bağlı tarifede yer alan tapu işlemleri tapu harcına tabidir. Tapu harcı, satışı gerçekleştirilen tüm gayrimenkuller için (konut, iş yeri, arsa, tarla, arazi vb.)  tapuda beyan edilen satış bedelinin yüzde 4’ü olarak hesaplanan bir harçtır.


15 Mart 2017’de tapu harçları konutlar ve iş yerleri için binde 20’ den binde 15’ e düşürüldü. Eylül sonuna kadar tapu harcı binde 15 üzerinden hesaplanacak.


Harç değer esası üzerinden alınır. Tapu harcının belirlenmesi için öncelikli olarak söz konusu gayrimenkulün tapuda satış bedelinin belirlenmesi gerekiyor.  Bu bedel kredili alımlarda kredi üzerinden, nakit alımlarda ise emlak vergisinde beyan edilen devir ve iktisap bedeli üzerinden hesaplanır.

TAPU HARCI NASIL HESAPLANIR? TAPU MASRAFLARI NE KADAR?
Şimdi gelin Tapu harcı nasıl hesaplanır sorusunu bir örnekle açıklayalım. Diyelim ki satın aldığınız evin değeri 450 bin TL. Ödeyeceğiniz tapu harcı yüzde 1.5. Bu durumda ödeyeceğiniz tapu harcı 6 bin 750 TL.


TAPU MASRAFLARINI KİM ÖDER?
Tapu masraflarını hem alıcı hem de satışı öder. Yukarıdaki örnekten yola çıkacak olursak 6 bin 750 TL hem alıcıdan hem de satıcıdan alınıyor. 450 bin TL’lik bir daire için ödenen tapu harcı toplam 13 bin 500 TL.


TAPU HARCI NEREYE ÖDENİYOR?
Tapu harçları makbuz karşılığı işlemin yapıldığı yerin vergi dairesine ödeniyor. Maliye Bakanlığınca yetki verilmesi halinde ilgili kuruluşlar (bankalar gibi) tarafından da tahsil olunabiliyor. Ayrıca tapu müdürlüğünün e-tahsilat uygulaması ile de tapu harcı ödenebiliyor. Bu uygulama ile tapu harçlarının farklı şehirdeki şubelerde dâhil olmak üzere banka şubeleri, ATM’ler ve görüntülü işlem merkezlerinden tahakkuk, tahsil ve kontrolü elektronik ortamda gerçekleştirilebiliyor.


TAPU HARCI NE ZAMAN ÖDENİR?
Kadastro ve tapulama harçları tahakkukundan itibaren (ihtilaflı işlerde hükmün kesinleştiği tarihi takip eden aybaşından itibaren) bir sene içinde ödenir.


TAPU HARCI EKSİK ÖDENİRSE NE OLUR?
Harçlar Kanunu’na göre;
“Tapuda yapılan işlemden sonra, emlak vergisi değerinden daha düşük bir bedel üzerinden harç ödendiğinin veya beyan edilen devir ve iktisap bedelinin gerçek durumu yansıtmadığının tespit edilmesi halinde, aradaki farka isabet eden harç ikmalen veya re’sen tarh edilir. Bu suretle tarh edilecek tapu ve kadastro harcı için, 213 sayılı Vergi Usul Kanununda yer alan vergi ziyaı cezası yüzde 25 nispetinde uygulanır. Takdir komisyonu kararlarına istinaden bu fıkra uyarınca tarhiyat yapılamaz “


TAPU HARCINI KİMLER ÖDER?
Tapu harçları Harçlar Kanunu’na bağlı (4) sayılı tarifede belirtilen kişiler, tarifede belirlenmeyen işlemlerde ise taraflar aksini kararlaştırmadığı müddetçe aşağıda yazılı kişiler tapu harcı ödemekle mükelleftir. Bu kişiler;
1.    Mülkiyet ve mülkiyetin gayri ayni haklarını intisap edenler
2.    İpotek tesisinde ipoteği tesis edenler
3.    Kadastro işlerinde adlarına tescil yapılanlar
4.    Miras sebebiyle çıplak mülkiyetin mirasçı adına tescilinde, çıplak mülkiyet sahibi olanlar
5.    Rücularda rücu eden taraf
6.    Bunlar dışında kalan işlemlerde lehine işlem yapılmış olanlar.


SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
Misafir - 30 Aralık 2017 Cumartesi, 15:17 122 senelik bir evin tapu masrafı ne kadar CEVAPLA
Misafir - 15 Ekim 2017 Pazar, 01:57 İstanbuldan ucuza nasıl ev alicam onu düşünüyorum. Peki sen ne düşünüyorsun. CEVAPLA
DİĞER HABERLER