Anasayfa >

Diğer Haberler >

Galatasaray Riva İhalesi El Değiştirdi

Galatasaray Riva İhalesi El Değiştirdi

17 Ağustos 2017 Perşembe, 15:37:19
Galatasaray Riva İhalesi El Değiştirdi
Galatasaray Riva ihalesini kazanan Fema-KLV inşaat sözleşmeyi imzalamayarak projeden çekildi. Projenin ikinci en yüksek teklifi sunan Yılmaz İnşaat Taahhüt ve Ticaret AŞ'ye ihale edilmesine karar verildi…

emlak Konut GYO’nun 15 Haziran’da yapılan Galatasaray Riva arazisi ihalesini kazanan Fema İnşaat ve KLV İnşaat, sözleşme imzalamayarak projeden çekildi.Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre bu kararda yapılan imar değişikliği etkili oldu.Bunun sonucunda projenin ikinci en yüksek teklifi sunan Yılmaz İnşaat Taahhüt ve Ticaret AŞ'ye ihale edilmesine karar verildi.


Açıklamada, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından köklü bir imar değişikliği yapıldığı ve "İmar mevzuatındaki önemli değişiklikler nedeni ile ihale konusu iş yönünden, emsale esas inşaat alanında çok ciddi azalmalar meydana gelmiştir." denildi.


Yapılan imar değişiklikleri sonrası projede aleyhlerine bir durum oluştuğuna dikkat çekilen açıklamada, "Yaklaşık 50 bin metrekarelik pazarlanabilir alan kaybı olduğu anlaşılmaktadır. Bu durum yazıyla emlak konut GYO'ya bildirilmiş ancak buna rağmen ihale şart ve koşullarında revizyona gidilmemiş, aksine iyileştirme talebimiz reddedilerek, mevcut olumsuz koşullara iş ortaklığı tarafından katlanılması gerektiği kanaatiyle sözleşme imzalanması istenmiştir." ifadeleri kullanıldı.


Açıklamada, ihale tarihinde yürürlükte olan mevzuat kapsamında mevcut imar durumuna göre yapılan hesaplama, maliyet, öngörülen kar beklentisi gibi kriterler doğrultusunda teklif fiyatı belirlendiğine işaret edilerek, "Mevzuat değişikliği nedeni ile emsale esas inşaat alanındaki azalma nedeni ile şirketimizin dahil olduğu iş ortaklığı mağdur duruma düşmüştür. Gelinen son durumda hukuki yollar ile hakkımızı arama konusunda yasal girişimleri başlattığımızı bildirir, saygılar sunarız."değerlendirmesinde bulunuldu.

Fema İnşaat ve KLV İnşaat İş Ortaklığı, arsa satışı karşılığı 3.1 milyar lira satış toplam geliri ve 1 milyar 178 milyon şirket payıyla (942 milyon lira Galatasaray, 236 milyon Emlak Konut GYO) ihaleyi kazanmıştı.
İhaleyi ikinci sırada tamamlayan ve Yılmaz İnşaat Taahhüt ve Ticaret AŞ'nin teklifi ise 3 milyar 808 milyon lira toplam gelir ve 952 milyon lira şirket payı olmuştu.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER