Anasayfa >

Diğer Haberler >

Bağımsız Bölüm Nedir?

Bağımsız Bölüm Nedir?

16 Ağustos 2017 Çarşamba, 17:31:11
Bağımsız Bölüm Nedir?
Bağımsız bölüm nedir sorusunun yanıtını detayları ile haberimizde görebilirsiniz…

Hemen hepimiz “bağımsız bölüm” terimi ile karşılaşmışızdır. Peki bağımsız bölüm nedir? Bağımsız bölüm ne demek? sorusuna şöyle yanıt verebiliriz. Bağımsız bölüm bir apartmanda bağımsız mülkiyete konu olan her bir bölüm ve daireye denir.

Başka bir tanımla, kat mülkiyeti veya kat irtifakı kurulmuş yerlerde ana gayrimenkulün ayrı ayrı ve başlı başına kullanılmaya elverişli olan ve her biri kat mülkiyeti kütüğünde ayrı bir sayfaya tescil edilen konut, dükkan, mağaza gibi bağımsız mülkiyete konu bölümlerine bağımsız bölüm deniyor.


Bağımsız bölüm projеlеrdе göstеrilir vе tapuya vеrilеn projеlеrdе hangi bölümün hangi numaralı bağımsız bölüm olduğu bеlirtilmеlidir. Bu bölümlеrin taşıdıkları vasıflar konut, büro, dükkân, fırın, kahvеhanе, dеpo gibi farklı nitеliklеrе sahip olabilir.

Kat mülkiyeti kanununa göre bağımsız bölüm üzerinde kat mülkiyetiyle ve diğer kat maliklerinin haklarıyla bağdaşması mümkün olmayan irtifaklar kurulamaz.


Bağımsız bölümlerin başkasına devri, kayıtlanması veya kiralanması halinde, eklentiler ve ortak yerler de kendiliğinden devredilmiş, kayıtlanmış veya kiralanmış olur.

Bağımsız bölümler, bağımsız bir gayrimenkul gibi dava ve takip konusu olabilir bunlarda ortaklığın giderilmesi istenebilir.

Kat mülkiyeti kurulmuş bir gayrimenkulün bağımsız bölümlerinden birinin veya kat irtifakı bağlanmış arsa payının satılması halinde diğer kat maliklerinin veya irtifak hakkı sahiplerinin öncelikle satın alma hakkı yoktur.


Bir bağımsız bölümün paydaşlarından birinin kendi payını başkasına satması halinde öteki paydaşlar, öncelikle satın alma hakkını kullanabilirler.

Kat mülkiyeti kütüğüne tescil edilen her bağımsız bölüm ayrı bir gayrimenkul niteliğini kazanır ve kütükte o bölümün tasdikli planındaki numarayı alır.


Kat malikleri kendilerine ait bağımsız bölümler üzerinde, bu kanunun ilgili hükümleri saklı kalmak şartiyle, Medeni Kanunun maliklere tanıdığı bütün hak ve yetkilere sahiptirler.


Kat malikleri anagayrimenkulün bütün ortak yerlerine, arsa payları oranında, ortak mülkiyet hükümlerine göre malik olurlar.
Bağımsız bölüm eklentisi bağımsız bölümün kullanımı için yapılmış odunluk, kömürlük, garaj, su ve elektrik saati yerleri gibi eklentilerdir. Bağımsız bölümün sahibi bu eklentilere de sahip olarak görülür.


SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER