Anasayfa >

Diğer Haberler >

Akfen Mersin Limanı’ndaki Yüzde 40 Payını Avustralya'ya Sattı

Akfen Mersin Limanı’ndaki Yüzde 40 Payını Avustralya'ya Sattı

01 Ağustos 2017 Salı, 09:31:45
Akfen Mersin Limanı’ndaki Yüzde 40 Payını Avustralyaya Sattı
Akfen Holding Mersin Limanı’ndaki yüzde 40 payını Avustralyalı altyapı fon yönetim şirketi IFM Investors'a satıyor…

Akfen Holding Mersin Limanı’ndaki yüzde 40 hissesini 869 milyon dolara Avusturyalı IFM İnvestors’a devretti.


Satış sonrası Akfen’in Mersin Limanı’ndaki hissesi yüzde 10’a inecek.Yüzde 40’ı 869 milyon dolar eden Mersin Limanı’nın tamamı için ise biçilen bedel de 2 milyon 172 milyon 500 bin dolar olarak belirlendi.


Mersin Limanı’nda yüzde 50 Akfen Holding’in yüzde 50 ise PSA Grubu’nundu. Akfen Holding yüzde 40 hissesini Avusturyalı IFM İnvestors satarak, hissesi yüzde 10’a düştü.


Akfen Holding tarafından konuyla ilgili Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklama şöyle;
“Şirketimizin Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği A.Ş.'de sahip olduğu paylarının %40'ının Global InfraCo SP NEUM SLU'a satışına ilişkin olarak 28.07.2017 tarihinde hisse satış anlaşması imzalanmıştır. Kapanış, hisse devri sözleşmesinin devre ilişkin şartlarının tamamlanmasına bağlı olarak yapılacaktır.”


Elde edilecek geliri 6.9 milyar TL'lik yatırım projelerinde kullanmaya devam edeceklerini belirten Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı  Hamdi Akın, "Türkiye'ye yapmış olduğumuz yatırımlara yabancı sermayeyi ortak ederek 'taze döviz'in ülkemize girişini blok hisse satışı yoluyla yapmaya çaba gösteriyoruz. Bu tür hisse ihraçları en değerli ihracat kalemi sayılmalıdır. Şirketlerimizi ölümsüzleştirmek için yapılan bu hisse ihracı  Türkiye ekonomisine duyulan güvenin önemli bir göstergesidir" dedi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER