Anasayfa >

Diğer Haberler >

Kiralanan Taşınmazın İhtiyaç Nedeniyle Tahliyesi

Kiralanan Taşınmazın İhtiyaç Nedeniyle Tahliyesi

25 Temmuz 2017 Salı, 16:27:28
Kiralanan Taşınmazın İhtiyaç Nedeniyle Tahliyesi
Yeni Borçlar Kanunu’na göre kiralanan taşınmazın ihtiyaç nedeniyle tahliyesinin tüm detayları haberimizde….

Eski borçlar kanununda kiralayanın veya yeni malikin ihtiyaç nedeni ile tahliye hakkı sadece kendi, eşi ve çocukları için geçerliydi. Yeni borçlar kanunu ile birlikte kiralayanın ve yeni malikin “kendisi, eşi ve üst soyul ile bakmakla yükümlü olduğu kişiler”in ihtiyaçları nedeniyle de tahliye hakkı tanındı.   Örneğin önceden sadece eşi ve çocuğu için geçerli olan bu hak yeni borçlar kanunu ile birlikte çocuklar, torun, büyükbaba ya da nafaka vermekle yükümlü olduğu insanları da kapsıyor.


6570 sayılı kanun döneminde sadece kiralayanın kendisi, eşi ve çocukları için mümkün olan tahliye davası açma imkanı 6098 sayılı kanunla beraber üstsoyu ve altsoyunu da kapsam altına alarak kiralayan açısından tahliye talebinin şartını kişi bakımından genişletti.


ZORUNLU VE SAMİMİ OLMASI ŞART
İhtiyaç nedeniyle tahliye talep edilebilmesi için bazı unsurların oluşması gerekiyor. Bunlardan en önemlisi ihtiyacın “zorunlu ve samimi” olması. Talebin ne kadar zorunlu ve samimi olduğunu ise Yargıtay belirliyor. Yargıtay örneğin reşit olan bir kimsenin artık ayrı bir evde oturmak istemesi, evin aile konutu olarak ya da yazlık ev olarak kullanılmak istenmesi, sağlık nedeni ile kiralanda oturmak istenmesi gibi olayları samimi ve zorunlu olarak değerlendiriyor.


SÜREKLİ VE ZORUNLU OLMASI
İhtiyacın Samimi ve zorunlu olmasının yanı sıra “sürekli ve zorunlu” olması da gerekiyor. Burada yine hakimin takdir yetisi bulunuyor.


İHTİYAÇ NEDENİYLE TAHLİYE EDİLEN EV TEKRAR KİRAYA VERİBİLİR Mİ?
İhtiyaç nedeniyle evin tahliyesini sağladınız peki evi başka birine kiralayabilir misiniz? Ya da kiraladığınız da ne olur? Tahliye davası açtıktan ve tahliyeyi sağladıktan sonra 3 yıl içerisinde “haklı bir sebep” olmadıkça evi eski kiracınızdan başkasına kiralayamazsınız. Eğer kiralarsanız kiracının uğradığı zarardan sorumlu tutuluyorsunuz.


Kiracınız tahliye edildi ve siz evi başka birine kiraya vermeye karar verdiyseniz öncelikle tahliye edilen eski kiracınıza bir ihtarname göndererek makul bir kira bedeli ile aynı konutu tekrar kiralamasını istemelisiniz. Aksi takdirde 1 yıllık kira bedelini tazminat olarak ödemeniz gerekebilir.


Tahliye davaları HMK’ya göre, taşınmazın bulunduğu yer veya davalının yerleşim yeri –ki davalının yerleşim yeri de şayet konut kiraladıysanız ve alt kira ilişkisi vs. mevcut değilse kiralanan taşınmazın bulunduğu yer olacaktır- Sulh Hukuk Mahkemelerinde açılır. Davanın açılacağı yer bakımından kira sözleşmesinde yetkili olarak başka bir mahkeme tayin edildiyse dava ilgili yer mahkemesinde de açılabilir.


Dava açacak kişi kiralayandır, Davaya konu taşınmaz müşterek mülkiyet hükümlerine tâbi ise, örneğin eşlerin ile ortak malik olduğu bir taşınmaz söz konusu ise eşlerin tahliye davası açmak için birlikte karar vermeleri, birbirlerinin rızasını almaları gerekmektedir.

TAHLİYE DAVASI NE ZAMAN AÇILIR?
İhtiyaç sebebiyle tahliye davası kira sözleşmesinin bitiminden itibaren 1 ay içinde açılması gerekiyor. Tahliye davasını kiraya veren açabilir. Bu davayı malik ve intifa hakkı sahibi de açabilir.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
Misafir - 06 Eylül 2017 Çarşamba, 12:01 zorunlu ve samimi ihtiyaç için açılan dava ne kadar sürede sonuçlanır. CEVAPLA
DİĞER HABERLER